Devlet üniversitelerinde iç kontrol sistemi: Süleyman Demirel Üniversitesi yöneticileri üzerine bir araştırma
Internal control system in state universities: A study on Süleyman Demirel University administrators
  1. Tez No: 780777
  2. Yazar: ESRA SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de kamu kurumların da kamu mali yönetiminin saydamlığı ve hesap verilebilirliğini arttırmak, kurumlarda etkin bir iç kontrol sisteminin oluşturulmak amacıyla 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile uluslararası standartlara uygun bir iç kontrol sistemi çerçevesi oluşturulmuştur. COSO küpü örnek alınarak iç kontrol unsurları ve standartları belirlenmiş iç kontrol sisteminin süreci, kullanıcıların rolü ve sorumlulukları tanımlanmış kamu kurumları için örnek teşkil etmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada devlet üniversitelerinde görev yapan yöneticilerin iç kontrol sistemine yönelik görüş ve algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma SDÜ' de görev yapan şef, şube müdürü, fakülte sekreteri, enstitü sekreteri, yüksekokul sekreteri, daire başkanı ve akademisyen yöneticilere (rektör yardımcısı, dekan, dekan yardımcısı, araştırma ve uygulama merkezi müdürleri) anket yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde T testi, One-Way ANOVA ve Tukey testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların iç kontrol sistemine ilişkin görüşlerinin görev yaptıkları pozisyonlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcıların iç kontrol sistemi unsurlarına ilişkin görüşlerinin ise katılıcıların görev yaptıkları pozisyonlarına, kıdemlerine ve eğitim seviyelerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda iç kontrol sisteminin Süleyman Demirel Üniversitesi yöneticileri tarafından olumlu görüldüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to increase the transparency and accountability of public financial management in public institutions in Turkey, and to establish an effective internal control system in institutions, an internal control system framework in accordance with international standards was established with the Public Financial Management and Control Law No. 5018. Taking the COSO cube as an example, the internal control elements and standards have been determined, and the process of the internal control system, the roles, and responsibilities of the users have been defined, and it has been ensured that it sets an example for public institutions. This study, it was tried to determine the views and perceptions of the administrators working in state universities about the internal control system. A survey was conducted with the chief, branch manager, faculty secretary, institute secretary, college secretary, department head, and academician managers (vice rector, dean, vice dean, research and application center directors) working at SDU. T-test, One-Way ANOVA, and Tukey test were used in the analysis of the data of the research. As a result of the research, it was determined that the opinions of the participants about the internal control system differed statistically significantly according to their positions. It has been determined that the opinions of the participants on the elements of the internal control system show statistically significant differences according to the positions, seniority, and education levels of the participants. As a result of the study, it was revealed that the internal control system was seen positively by the managers of Süleyman Demirel University.