Şarkikaraağaç bölgesi kadim öykülerinin illüstrasyon yöntemi kullanılarak betimlenmesi
Describing the ancient tales of the Şarkikaraağaç region by digital illustration method
  1. Tez No: 780795
  2. Yazar: MEHMET NURİ KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Şarkikaraağaç bölgesi, zengin bir kültürel mirasa ve nesilden nesile aktarılan çok sayıda eski masallara sahip bir yerdir. Bu masallar kendilerine has karakterleri, mekânları ve olay örgüleriyle bölgenin kültürel kimliğinin şekillenmesinde önemli rol oynamışlardır. Ancak bu hikayelerin çoğu, genç nesillere aktarılamadığı için kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu masalları korumanın bir yolu da illüstrasyon teknikleri ile görselleştirerek arşivlemektir. Bu masalların karakterlerini ve ortamlarını görsel olarak tasvir ederek, hikayeler daha genç izleyiciler için daha erişilebilir ve ilgi çekici hale getirilebilir. Bu yaklaşım aynı zamanda bölgenin kültürel mirasının belgelenmesi ve yorumlanması aracı olarak da hizmet edebilir. Bu çalışma, Şarkikaraağaç yöresinin kadim masallarını illüstrasyon teknikleriyle betimlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bölgenin tarihi, kültürü ve gelenekleri ile ilgili araştırmaların yanı sıra yerel halktan sözlü tarihlerin toplanmasını içerecektir. Bu masallar daha sonra analiz edilecek ve eğitimsel ve kültürel amaçlarla kullanılabilecek resimli hikayelere uyarlanacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, Şarkikaraağaç bölgesinin kültürel mirasının, kadim masalların / efsanelerin belgelenmesi ve yorumlanması yoluyla korunmasının önemini vurgulamaktadır. İllüstrasyon tekniklerinin kullanılması, bu masalları korumanın ve onları genç nesiller için erişilebilir kılmanın yaratıcı ve ilgi çekici bir yolu olarak hizmet etmeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The Şarkikaraağaç region is a place with a rich cultural heritage and many ancient tales handed down from generation to generation. These tales have played an important role in shaping the cultural identity of the region with their unique characters, places and plots. However, many of these stories are in danger of disappearing as they cannot be passed on to younger generations. One way to preserve these tales is through illustration techniques. By visually depicting the characters and settings of these tales, the stories can be made more accessible and engaging for younger audiences. This approach can also serve as a tool for documenting and interpreting the cultural heritage of the region. This study aims to describe the ancient tales of Şarkikaraağaç region with illustration techniques. The work will include research into the history, culture and traditions of the region, as well as the collection of oral histories from the local population. These tales will then be analyzed and adapted into illustrated stories that can be used for educational and cultural purposes. In conclusion, this study highlights the importance of preserving the cultural heritage of the Şarkikaraağaç region through the documentation and interpretation of ancient tales. The use of illustration techniques will seek to serve as a creative and engaging way of preserving these tales and making them accessible to younger generations.