Yetişkin sporcularda takım akış deneyiminin belirlenmesinde grup sargınlığı ve kolektif yeterliğin rolü
The role of group cohesiveness and collective efficacy in determining of TEAM FLOW among adult athletes
  1. Tez No: 780803
  2. Yazar: SERKAN İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE HÜLYA AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında 2 çalışma gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen ilk çalışmada,“Takım Akış Deneyimi Ölçeğinin”Türkçe geçerlik ve güvenirlikleri, ikinci çalışmada ise yetişkin sporcularda takım akış deneyiminin belirlenmesinde grup sargınlığı ve kolektif yeterliğin rolü incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Birinci çalışmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 18-30 yaş arası takım sporları ile uğraşan 99 kadın ve 201 erkek olmak üzere toplam 300 sporcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Van den Hout ve arkadaşları tarafından 2019 yılında geliştirilen Takım Akış Deneyimi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği LISREL programı ile doğrulayıcı faktör analizi ile, güvenirliği ise Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. İkinci çalışmaya 18-30 yaş arası takım sporları ile uğraşan 60 kadın ve 144 erkek olmak üzere toplam 204 sporcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Takım Akış Deneyimi Ölçeği”,“Takım Birlikteliği Ölçeği”ve“Sporda Kolektif Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma I kapsamında yapılan DFA sonuçlarına göre, ölçeğe ait uyum indeksleri orijinal ölçeğin 11 alt boyutlu yapısını destekler niteliktedir. Çalışma II kapsamında yapılan hiyerarşik regresyon analiz sonuçlarına göre, grubun görev bütünlüğü alt boyutu kişisel hedef dışındaki bütün takım akış deneyimi alt boyutlarını; grubun görev çekiciliği alt boyutu ortak hedef ve birlik ve beraberlik hissi alt boyutlarını; grubun sosyal bütünlüğü ise kolektif tutku alt boyutunu pozitif olarak yordamaktadır. Grubun sosyal çekiciliği alt boyutu ise birlik ve beraberlik hissi alt boyutunu negatif olarak yordamaktadır. Ayrıca, çaba alt boyutu ortak hedef dışındaki bütün takım akış deneyimi alt boyutlarını pozitif; ısrar alt boyutu ortak hedef ve üstün beceri entegrasyonunu; hazırlık ise kişisel hedefi pozitif yönde yordamaktadır. Ek olarak, birlik alt boyutu kişisel hedefin negatif yordayıcısıdır. Sonuç: Sonuç olarak, Takım Akış Deneyimi ölçeğinin Türkçe formunun kullanılabilir olduğu ve takım akış deneyiminin belirlenmesinde grup sargınlığı ve kolektif yeterliğin etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It will be carried out two studies in this thesis. In the first study, the validity and reliability of Turkish version of Team Flow Monitoring was examined. In the second study, the role group cohesiveness and collective efficacy in determining of team flow among adult team sport athletes was examined. Material and Methods: In the first study, the convenience sampling method was used. A total of 300 athletes who are engaged in team sports – 99 women and 201 men – between the ages of 18-30 were participated in the study. As a data collection tool, Team Flow Monitoring was used. The construct validity of this scale was analyzed by LISREL program and the Cronbach Alpha internal consistency coefficient was used to test its reliability. In the second study, a total of 204 athletes who are engaged in team sports – 60 women and 144 men – were participated in this study. As a data collection tool,“Personal Information Form”,“Team Flow Monitoring”,“Group Environment Questionairre”, and“Collective Efficacy Questionnaire for Sport”were used. Results: In study 1, in accordance with confirmatory factor analysis (CFA), the fit indices of the scale supported 11 sub dimensional structure of original scale. According to hierarchical regression analysis in study 2, group integration-task predicted the all-team flow subscales positively except personal goals. Individual attraction to group-task predicted common goals and sense of unity positively. While group integration-social predicted collective ambition positively, individual attraction to group-social explained sense of unity negatively. In addition, effort was found to be positively associated with all team flow subscales except common goals. Persistence predicted common goal and high skill integration subscales positively, and personal goals are explained by preparation positively. Lastly, there is negative relationship between unity and personal goals. Conclusion: As a result, Turkish version of Team Flow Monitoring is valid and reliable, and group cohesion and collective efficacy are predictor of team flow.