Using quick response (QR) codes as an indoor wayfinding tool
Karekodların iç mekanda yön bulma aracı olarak kullanımı
- Tez No: 780817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte birçok alanda karekod (QR) kullanımı hızla artmıştır. Bununla birlikte, iç mekanlarda yön bulma amaçlı geliştirilen karekod tabanlı modellerin kullanımı hala sınırlıdır. Konuma duyarlı teknolojilerin kullanımı, akıllı telefonlar için uygulama geliştirilmesi ve programlama dili bilgisi ihtiyacı bu modellerin sınırlı kullanımının sebepleri arasında sayılabilir. Bu çalışma, akıllı telefonlarla çalışan, sensörlere ihtiyaç duymayan, düşük maliyetli ve uyarlaması kolay, karekod tabanlı bir iç mekan yön bulma modeli önermektedir. Önerilen modelin etkinliğini test etmek için, bir üniversite kampüsünde yer alan karmaşık bir binada birisi fiziksel ortamda 38 katılımcı ile, diğeri sanal ortamda 72 katılımcı ile olmak üzere iki farklı deneysel yön bulma çalışması yürütülmüştür. Her iki çalışmada da, duvarlara yerleştirilmiş karekodların taranmasıyla akıllı telefonlarda görüntülenen 'Şu an buradasınız' haritalarının kullanımını (karekodlu koşul), aynı haritaların duvarlara yerleştirilmiş kullanımıyla karşılaştırdık. (karekodsuz koşul). Katılımcıların yön bulma performansını, algılanan görev zorluğunu, rahatlık düzeylerini ölçtük ve çalışmayla ilgili değerlendirmelerini inceledik. Değişkenler arasındaki ilişkileri ve koşullar arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmak için Pearson korelasyon katsayısı testi ve tekrarlanan ANOVA ölçümü kullandık. Bulgularımız, katılımcıların yön bulma görevlerini karekodlu koşulda karekodsuz koşula göre daha uzun sürede tamamlamalarına rağmen, katılımcıların olumlu yanıtları, karekodları karmaşık iç ortamlarda kullanmaya istekli olduklarını ortaya koydu. Sonuçlar ve değerlendirmeler gösteriyor ki, önerilen model şu anki haliyle kullanılması durumunda beklendiği gibi çalışabilir ve 'Şu an buradasınız' haritalarına kullanışlı, hafif ve düşük maliyetli bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
With the advent of the Covid-19 pandemic, the use of quick response (QR) codes has increased rapidly in many areas. However, the adoption of QR code-based indoor wayfinding models is still limited. The reliance on location-aware technologies, the development of smartphone applications, and the need for programming language knowledge could be counted among the reasons for the limited use of these models. In the present study, we proposed a lightweight QR code-based indoor wayfinding model that is low-cost, easy-to-adapt, free of sensors, and solely functions with smartphones. Accordingly, we conducted two experimental studies to test the model under two conditions: first, in a complex university campus building with 38 participants; then in the virtual model of that building with 72 participants. In both environments, we compared the use of You-Are-Here maps displayed on smartphones by scanning the QR codes on the walls (the QR condition) to the use of the same maps located on the walls (the No-QR condition). We measured task performances, perceived ease of task, comfort level, and evaluations of the proposed model. To reveal the relationships between the variables and differences between conditions, we conducted the Pearson correlation coefficient test and repeated measure ANOVA. Our findings revealed that even though the participants completed the wayfinding tasks in the QR condition in a longer time than in the No-QR condition, the positive responses of the participants revealed that they would be willing to use QR codes in complex indoor environments. Findings and evaluations suggested that the proposed model, in its current form, may function as expected and be a useful, lightweight, and low-cost alternative to You-Are-Here maps.