Using creatinine kinase enzymes as indicators of mature sperm and correlation with some monosaccharide in seminal fluid
Yetişkin spermin göstergesi olarak kreatinin kinaz enzimlerinin kullanılması ve seminal sıvıdaki bazı monosakkarit ile korelasyon
- Tez No: 780816
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ WİSAM MAHMOOD MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fizyolojik değişiklikler ve farklı yaşam tarzları, en önemlisi doğurganlık faktörü olan insanın genel sağlık ve güvenliği ile ilgilidir. Bu çalışma, oligospermili infertil erkeklerden muzdarip Anbar Valiliği'ndeki seminal plazmanın farklı biyokimyasal bileşenlerini araştırmayı ve bunların sperm CK enzimi ile ilişkilerini bilmeyi amaçladı. Bu çalışmaya alınan hasta sayısı, hem oligospermili hasta grubu hem de kontrol grubu için yaş ortalaması (20-50) olan 80 hasta idi. Çalışma, kontrol grubuna kıyasla oligospermili hasta grubunda CK enzim düzeyinde önemli bir artış gösterdi (P=0,000). Çalışma ayrıca, hem fruktoz hem de mannoz için monosakkarit seviyesinin, kontrollere kıyasla hasta grubunda önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi. Çalışma, kontrollere kıyasla hasta grubunda glikoz şekeri seviyesinin dikkat çekici derecede düşük olduğunu gösterdi. Hasta grubunda kontrol grubuna göre vücut kitle indeksleri ve yaş önemsiz bulunurken, sperm sayısı çok düşüktü. Sonuçlar, kısırlığın ve sperm eksikliğinin sebeplerinin ister kazanılmış alışkanlıklar olsun isterse üreme sistemindeki değişiklikler olsun birçok nedeni olduğunu ve kısırlığın nedenlerinin saptanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Physiological changes and different lifestyles are related to the general health and safety of the human being, the most important of which is the fertility factor. This study aimed to study the different biochemical components of seminal plasma in Anbar Governorate, which suffer from infertile males with oligospermia, and to know their association with the sperm CK enzyme. The number of patients subjected to this study was 80 patients with an average age of (20-50) years for both the group of patients with oligospermia and the control group. The study showed a significant increase in the level of CK enzyme in the group of patients with oligospermia compared to the control group (P=0.000). The study also showed that the level of monosaccharides for both fructose and mannose was significantly higher in the group of patients compared to the controls. While the study showed that the level of glucose sugar was unremarkably low in the group of patients compared to the controls. The body mass indices and age had a non-significant value, while the sperm count was very low in the patient's group compared to the control group. The results confirm that the causes of infertility and lack of sperm have many causes, whether they are acquired habits or changes in the reproductive system, and the necessity of conducting more studies to detect the causes of infertility.