Use of different additive manufacturing methods for the fabrication of an X-band horn antenna and its compatibility with the MIL-STD-810H standard
Farklı eklemeli imalat yöntemlerinin bir X-Band horn anteni üretiminde kullanımı ve üretilen antenlerin MIL-STD-810H standardı ile uyumluluğu
- Tez No: 780819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
3 Boyutlu Yazıcı teknolojisi oldukça hızlı gelişen ve birçok faydası bulunan katı imalat metotlarındandır. Bu teknoloji anten ve dalga kılavuzları için hızlı, ucuz ve hafif üretim yöntemleri sunmaktadır. Yapılan literatür taramasına göre FFF, SLA, Jetting, PBF gibi eklemeli imalat yöntemleri farklı frekanslarda çalışan anten tiplerinin üretiminde kullanılmış ve sağlıklı sonuçlar vermiştir. 3 Boyutlu Yazıcıların anten üretimindeki fizibilitesini test etmek için bir anten tipi belirlenmiş ve FFF, SLA ve Metal-FFF yazıcılar ile üretilmiştir. FFF ve SLA üretimi olan antenler bakır ile kaplanmıştır. Ardından üretilen antenlerin radyasyon parametreleri ölçülmüştür. Ölçüm sonuçlarının simülasyon sonuçları ve CNC üretimi antenin ölçüm sonuçları ile olan uyumlulukları incelenmiştir. Ardından antenler MIL-STD-810H askeri çevre koşulları test standardına göre testlere tabi tutulmuşlardır. Çalışmanın sonunda bütün antenlerin simülasyon sonuçlarına uygun olarak çalıştığı doğrulanmıştır. Ancak eklemeli imalat ile üretilen antenler çevre koşulları testlerinin bazılarından kalmışlardır. Bu sebeple üretilen antenlerin askeri çevre koşulları altında çalışmaya elverişli olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing (AM) is a rapidly developing set of methods with lots of benefits. This technology promises fast, cheap and lightweight fabrication for antennas and waveguides. Different AM technologies such as Fused Filament Fabrication (FFF), Stereolithography (SLA), Material Jetting and Powder Bed Fusion are used to fabricate antennas operating at various frequency bands and provide desirable results. To test the feasibility of the AM technologies for antenna manufacturing and also durability under military environmental conditions, a specific antenna has been modeled and fabricated via FFF, SLA and Metal-FFF type of 3D printers. The FFF and SLA fabricated antennas are electroplated with copper. Thereafter, the radiation parameters of the antennas are measured. The accordance of measurement results with the simulations and the CNC machined pair have been inspected. Afterwards, the antennas are tested according to the MIL-STD-810H environmental condition test standard. It is concluded that all additively manufactured antennas are compatible with the results of the simulations. However, additively manufactured antennas failed in some environmental condition tests. Therefore, it is suggested that the fabricated antennas do not have satisfactory features to operate in military environmental conditions.