Güneş enerjisi santrallerinin Türkiye ve Avrupa'daki geri ödeme sürelerinin karşılaştırması
Comparison of payback periods of solar power stations in Turkey and Europe
- Tez No: 780820
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerji, herhangi bir ülke için Millî güvenliğin en önemli unsurlarından biridir. Bu nedenle ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya çalışmaktadır. Hem Türkiye hem de Avrupa enerji ithalatına büyük ölçüde bağımlıdır, bu nedenle son yirmi yılda Türkiye ve Avrupa yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmeye başlamıştır. Türkiye güneş enerjisi potansiyeli yüksek olmasına rağmen PV enerji sektörü büyük bir gelişme göstermemiştir. Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli daha az olan Avrupa ülkelerine kıyasla kurulu güneş enerjisi kapasitesinde geç sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile Avrupa arasındaki şebekeye bağlı 1 MW'lık Güce sahip fotovoltaik santralin geri ödeme süreleri karşılaştırılmıştır. Geri ödeme sürelerini karşılaştırmak için Türkiye, Fransa, İspanya ve Almanya'da farklı güneş radyasyonu koşullarında %22.6 verimliliğe sahip LEXRON-400-72M PERC monokristal güneş panellerinin kullanıldığı varsayılmıştır. Ayrıca Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarına etkisi nedeniyle güneş enerjisi santralinin geri ödeme süresi iki senaryo üzerinden değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma özetle, Rus-Ukrayna savaşı öncesi olan birinci senaryoda, geri ödeme süreleri 2.75 yıl ile Türkiye'nin Karaman ilinde 3.17 yıl ile Türkiye'de bulunmuştur. İspanya, Fransa ve Almanya'da ise geri ödeme süreleri sırasıyla 3.6, 5.6 ve 5.7 yıldır. Ama Rus-Ukrayna savaşı sonrası olan ikinci senaryoda, geri ödeme süreleri 2.22 yıl ile Almanya ve ardından 3.27 yıl ile Fransa olarak hesaplanmıştır. İspanya, Türkiye'nin Karaman ili ve Türkiye'de ise geri ödeme süreleri sırasıyla 2.41, 2.75 ve 3.17 yıldır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important elements of national security for any country. Therefore, countries are trying to reduce foreign dependence on energy by turning to renewable energy sources. Both Turkey and Europe are heavily dependent on energy imports, so in the last two decades Turkey and Europe have started to switch to renewable energy sources. Although the potential of solar energy in Turkey is high, the PV sector has not shown much development compared to European countries with less solar energy potential as Turkey ranks low in installed PV solar capacity. In this study, the payback periods of a photovoltaic power station with a power of 1 MW connected to the grid between Turkey and Europe were compared. To compare payback periods, LEXRON-400-72M PERC monocrystalline solar panels with an efficiency of 22.6% were assumed to be used under different solar radiation conditions in Turkey, France, Spain and Germany. In addition, due to the effect of the Russia-Ukraine war on energy prices, the payback period of the solar power plant was evaluated over two scenarios. According to the results of the thesis, in the first scenario before the Russian-Ukrainian war, payback periods were found in Turkey's Karaman province with 2.75 years and in Turkey with 3.17 years while the payback periods in Spain, France and Germany are 3.6, 5.6 and 5.7 years, respectively. In the second scenario after the Russo-Ukrainian war, payback periods were found in Germany with 2.22 years and in France with 3.27 years while the payback periods In Spain, Turkey's Karaman province and Turkey are 2.41, 2.75 and 3.17 years, respectively.