Temel yetenek farkındalığı ve kurumsal sosyal sorumluluk algısının yenilikçilik performansına etkisi
Basic ability awareness, the effect of corporate social responsibility perception on innovation performance
- Tez No: 780827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Rekabet üstünlüğü sağlama amacını güden işletme yöneticilerinin üzerinde durmaları gereken konuların başında müşteri yararı sağlayan, rakiplerden işletmeyi farklı kılan, yeni pazarlara giriş imkânı sunan ve işletmenin vizyonuna ulaşmasına katkıda bulunan bir yenilik gerçekleştirmeleri gelmektedir. Bu yenilik sürecinin oluşabilmesi ve başarıya ulaşabilmesi için ise işletmenin iç çevresinde bir temel yeteneğin varlığı önem arz etmektedir. Bunun yanında yeniliğin sürdürülebilir olabilmesi ve kabul görmesi, yani sürdürülebilir yenilikçilik performansı bazı itici dış çevre unsurları tarafından da tetiklenebilmektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk bu itici güçler arasında gösterilebilir. Çünkü kurumsal sosyal sorumluluğun çok paydaşlı bakış açısı işletmeleri sürdürülebilir yenilikçilik konusunda öncü olmaya yönlendirmiştir. Esasında bir işletmenin yenilikçilik kapasitesi günümüz keskin rekabet ortamında ön plana çıkmayı sağlamaktadır. Yenilik performansının sürdürülebilirliği için ise hem iç hem de dış çevre faktörlerinin birlikte ele alınması ile mümkün olabilecektir. Bu kapsamda çalışmada yenilikçiliğin sürdürülebilirliği noktasında işletmelerin temel yetenek farkındalıklarının ve kurumsal sosyal sorumluluk algılarının yenilikçilik performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma Kastamonu ilinde bulunan KOBİ'ler de çalışan 403 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak temel yetenek farkındalığı ölçeği, KSS ölçeği ve yenilikçilik performansı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Oluşturulan hipotezler korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ise temel yetenek farkındalığı ile kurumsal sosyal sorumluluk ve bazı alt boyutlarının yenilikçilik performansı üzerinde etkili olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
One of the main issues that business managers who aim to provide competitive advantage should focus on is to realize an innovation that provides customer benefit, differentiates the business from competitors, offers the opportunity to enter new markets and contributes to the achievement of the vision of the business. In order for this innovation process to occur and achieve success, the existence of a basic talent in the internal environment of the enterprise is important. In addition, the sustainability and acceptance of innovation, that is, sustainable innovation performance, can also be triggered by some repulsive external environmental factors. Corporate social responsibility can be shown among these driving forces. Because the multi-stakeholder perspective of corporate social responsibility has led businesses to be pioneers in sustainable innovation. In fact, the innovative capacity of an enterprise enables it to come to the fore in today's fierce competitive environment. For the sustainability of innovation performance, it will be possible by considering both internal and external environmental factors together. In this context, the effect of enterprises' basic talent awareness and corporate social responsibility perceptions on innovation performance was investigated in terms of sustainability of innovation. For this purpose, the study was carried out on 403 employees working in SMEs in Kastamonu. Basic talent awareness scale, CSR scale and innovation performance scale were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS package program. The hypotheses created were tested with correlation and regression analysis. As a result of the analyzes made, it was seen that awareness of basic skills and corporate social responsibility and some of its sub-dimensions were effective on innovation performance.