İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran geriatrik yaş grubu hastaların klinik, demografik ve maliyet açısından incelenmesi
Clinical, demographic and cost analysis of geriatric age group patients applied to Istanbul Medeni̇yet University Göztepe Training and Research Hospital Emergency Department
- Tez No: 780848
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAFET YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ACİL SERVİSE BAŞVURAN GERİATRİK YAŞ GRUBU HASTALARIN KLİNİK, DEMOGRAFİK VE MALİYET AÇISINDAN İNCELENMESİ GİRİŞ: Dünyada ve Türkiye'de yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payı gün geçtikçe artmaktadır. Acil servislerin (AS) kullanımının da yaşlı hastalarda normal popülasyona göre daha sık olduğu bildirilmektedir. Toplam sağlık harcamalarının önemli bir kısmı bu yaş grubundaki hastalar için yapılmaktadır. AMAÇ: AS'e travma dışı şikayetlerle başvuran, geriatrik yaş grubundaki hastaların klinik, epidemiyolojik ve maliyet verilerini inceleyerek; ihtiyaç duydukları sağlık hizmetinin özelliklerini ve maliyetlerini belirlemeyi amaçladık. BİREYLER VE YÖNTEM: İMÜGEAH AS'ine Ağustos 2012-Ekim 2012 tarihlerinde, hafta içi saat 08:00-17:00 arasında, farklı günlerde, art arda, travma dışı şikayetlerle başvuran acil tıp hekimlerince değerlendirilen, tedavi ve takip amaçlı müşahade edilen geriatrik yaş gurubundaki 400 hasta değerlendirildi. Hastaların geliş şikayetleri, fizik muayene bulguları, istenen tetkikleri ve konsultasyonları, müşahade süreleri, yatış-taburcu-ex oranları ve maliyetleri hesaplandı. Çıkan sonuçlar geriatrik yaş alt grupları arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ADMITTED TO EMERGENCY SERVICE PATIENTS IN GERIATRIC AGE GROUP RESEARCH DEMOGRAPHIC, CLINICAL AND COST INTRODUCTION: The share of elderly in the total population in the world and in Turkey is increasing day by day. Emergency Department (ED) use is reported to be more common in the elderly patients than the normal population. An important part of total health expenditures are for patients in this age group. BACKGROUND: EDs with non-traumatic complaints admitted to geriatric patients in the clinical, epidemiological and cost data examining, aimed to determine the need and costs of health care properties. INDIVIDUALS AND METHODS: İMÜGEAH based ED between August 2012-October 2012, between 8:00 to 17:00 on weekdays, on different days, repeatedly, emergency medicine physicians who are considered non-traumatic symptoms, treatment and follow-up from that observed in the geriatric population group were evaluated in 400 patients. Patients' complaints, physical examination findings, investigations and consultations required, duration of hospitalization, admission-discharge-ex rates and costs were calculated . The results were compared between sub-groups of the geriatric population.