Rotavirüs gastroenteriti geçiren 5 yaş altı çocuklarda vitamin D düzeyi ile hastalık seyri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vitamin D levels and disease course in children under 5 years of age with rotavirus gastroenteritis
  1. Tez No: 604248
  2. Yazar: VAFA GULIYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSER ESEN BESLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: D vitamini eksikliği hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde dünya çapında prevalansı yüksek olduğu bildirilen önemli bir halk sağlığı problemidir. Son yıllarda vitamin D eksikliği ile birçok enfeksiyon hastalıklarının, özellikle viral enfeksiyonların hastalık seyri ile ilişki olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, 5 yaş altı Rotavirüs gastroenteriti tanılı hastalarda D vitamini yetersizliğinin hastalık sıklığı, şiddeti ve seyrine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne 1 Eylül 2018 - 1 Mart 2019 tarihleri arasında 5 yaş altı Rotavirüs gastroenteriti tanısı almış 28 erkek (%40) ve 42 (%60) kız olmak üzere toplam 70 hasta üzerinde ileriye dönük olarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların 38'i (%55,1) Çocuk Enfeksiyon hastalıkları servisine yatış yapılarak izlenmiş, 32'i (%44,9) acil servisten taburcu edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların son 1 ay içinde hastanemizde bir poliklinik başvurusu sırasında D vitamini düzeylerine bakılmıştır. Gastroenterit ağırlık derecesi ise Vesikari skorlama sistemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubu; D vitamini yetersizliği olan (serum 25-OH Vitamin D < 30 ng/mL, n=55) ve D vitamini düzeyi yeterli olan (serum 25-OH Vitamin D ≥ 30 ng/mL, n=15) hastalar şeklinde 2 alt gruba ayrılmış, hastaların demografik özellikleri; yaş, cinsiyet, D vitamini profilaksisi, güncel D vitamini kullanımı, ilk 6 ayda beslenme öyküleri iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Hastalık ağırlık derecesi ve seyri ile (Vesikari skoru, dehidratasyon derecesi, intravenöz sıvı tedavisi ihtiyacı, hastaneye yatış sıklığı ve süresi, toplam diyare süresi) D vitamini yetersizliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Hastalığın ağırlık derecesini ve hastanede yatış süresini etkileyebilecek diğer olası etkenler (yaş, cinsiyet, ilk 6 ayda anne sütü ile beslenme durumu, rotavirus aşılanma durumu, son 1 ay içinde antibiyotik kullanımı) açısından da hastalar değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya alınan 70 hastanın son 1 ay içinde bakılmış olan ortalama serum 25-(OH) D vitamin düzeyi 24,7 ± 14,1 ng/ mL (6,5 - 94,5 ng/mL arasında) olarak saptanmış olup hastaların 55'inde (%78,6) serum 25-(OH) D vitamin düzeyi, yetersizlik sınırı olarak kabul edilen 30 ng /mL'nin altında saptanmıştır. Çalışmamızda D vitamini düzeyi ile; cinsiyet, yaş, D vitamini proflaksisi ve ilk 6 ay anne sütüyle beslenme arasında ilişki saptanmamış, ancak güncel D vitamini kullanımı ile D vitamini düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p > 0,05; p= 0,04). D vitamini düzeyi ile hastalık ağırlık derecesi ve seyri arasındaki ilişki karşılaştırdığında; dehidratasyon derecesi, Vesikari skoru, İv sıvı tedavisi ihtiyacı, kusma ve diyare süresi acısından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Vitamin D deficiency is an important public health problem that is reported to have a high prevalence worldwide in both developed and developing countries. In recent years, vitamin D deficiency is associated with many infectious diseases, especially viral infections. The aim of this study was to investigate the effect of vitamin D deficiency on the frequency, severity and course of the disease in patients under 5 years of age with Rotavirus gastroenteritis. MATERIAL and METHODS: The study included 28 male (40%) and 42 (60%) female patients under 5 years of age who were diagnosed with rotavirus gastroenteritis between September 1, 2018 and March 1, 2019. It was performed prospectively on 70 patients. Out of 70 children; 38 (55.1%) of the patients were admitted to hospital and followed up by the Pediatric Infectious Diseases service and 32 (44.9%) were discharged from the emergency department. Vitamin D levels of the patients included in the study were examined during the last 1 month period at their usual admission to outpatients department of Pediatrics . Gastroenteritis severity was evaluated by Vesikari scoring system. Study group was subclassified into; Patients with vitamin D deficiency (serum 25-OH Vitamin D 0.05, p = 0.04, respectively).