Sound perception in virtual environments
Sanal ortamda ses algısı
  1. Tez No: 780856
  2. Yazar: ASLI ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sanal ortamlar uzun süredir gelişmekte ve bir mekanı tasarlama, algılama ve kullanma şeklimizle mekan anlayışımızı değiştirmektedir. Bu yeni mekan anlayışı, insanların farklı duyusal becerilerini kullanarak sanal mekanın olanaklarını alışık oldukları fiziksel mekanla birleştirmelerine yarayacak yeni bir uzamsal biliş kazanarak adaptasyonunu gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı eğitim, oyun amaçlı kullanılan sanal mekanların işitsel algı ve biliş anlamında geliştirilmesi konusunda literatüre katkı sağlamaktır. Önerilen yaklaşım, temelini akustik simülasyon ve çevreleyici ortamların ses manzarası tasarım yöntemleri olarak entegrasyonu konusundaki araştırma boşluğundan almaktadır. Bu çalışma, akustik simülasyonları sanal gerçeklikle bütünleştirerek yanıltıcı sesler yerine, mekansal niteliklere göre gerçekçi temsilini ve kullanıcı deneyimini sorgulamayı hedeflemektedir. Bu kapsamda sanal ortamlar ve ses manzarası yaklaşımı literatür taraması aracılığıyla incelenmiştir. Sanal akustik ortamların tasarım, biliş ve algısını Schafer'in ses manzarası fikriyle birleştirmek, akustik simülasyon ve çevreleyici sanal ortamın etkilerini değişen biçim ve malzemeler üzerinden karşılaştırmak amacıyla bir dizi bilişsel deney tasarlanmıştır. Deney sonuçları, katılımcıların çevreleyici ortamda simülasyon ortamına kıyasla kaynak konumlandırma, kendini konumlandırma ve mesafe tahmininde daha doğru sonuçlara ulaştığını ortaya koymuştur. Ek olarak, katılımcıların sanal gerçeklik ortamında simülasyon ortamına kıyasla daha uzun zaman geçirdiği, deneyimledikleri ses yürüyüşü rotası konusunda daha fazla farkındalığa sahip olduğu ve daha pozitif değerlendirmelerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, test edilen sanal gerçeklik ortamlarında ses kaynağı olarak simülasyon ortamından alınan işitselleştirmelerin yerleştirilmesine ragmen, simülasyonların sağladığı hassas akustik parametre hesaplamaları ile karşılaştırıldığında uzamsal niteliklerin işitsel temsilinde eksiklikleri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual environments have been developing for a long time and are changing the understanding of a space by means of how we design, perceive and use it. This new understanding of space requires people to adapt by gaining a new type of spatial cognition that can help people to combine the possibilities of a virtual space with the physical space they are used to: by making use of their different sensory skills. The aim of this study is to contribute to the literature on the improvement of the auditory perception and cognition of virtual spaces used for education, training, and gaming purposes. This study proposes to offer a realistic representation of soundscapes in virtual environments according to spatial qualities instead of misleading synthetic sounds by integrating acoustical simulations with the immersive environment and questioning the experience of a regular user. The objectives of this study include: Exploring the virtual environments and soundscape approach in the form of a literature review, Combining the design, cognition, and perception of virtual acoustic environments with Schafer's soundscape idea, Comparing and understanding the effects of acoustically simulated and immersive virtual soundscape design methods on auditory perception through changing forms and materials by series of cognitive experiments. The results revealed that the participants achieve more accurate results of source-localization, self-localization, and distance guessing in an immersive environment than in the simulated environment. In addition, they were more aware of the soundwalk route, spent more time on tasks, and evaluated the experience more positively in an immersive environment compared to simulations. Despite the placement of the auralizations from the simulations as sound sources in tested immersive environments, there is still a lack of auditory representation of spatial qualities compared to the accurate calculation of acoustical parameters in a simulated environment.