Silicon carbide reinforcement silver metal matrix nanocomposite coatings on copper by different electrodeposition methods and amount of silicon carbide
Silisyum karbür güçlendiricili gümüş metal matrix nanokompozit kaplamaların bakır üzerine farklı elektrodepozisyon yöntemleri ve farklı miktarlardaki silisyum karbür takviyesi ile elde edilmesi
- Tez No: 780872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARSLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Oda sıcaklığında en yüksek elektrik iletkenliğine sahip olan Gümüş, elektrik ve elektronik sektöründe diğer metaller arasında en çok tercih edilen metaldir. Ayrıca iyi korozyon direnci, mükemmel elektriksel iletkenlik gibi bazı doğal özelliklere de sahiptir. Bu nedenle gümüş, elektrik kontak parçaları gibi elektronik iletkenlerin kaplama uygulamalarında kullanılabilir. Gümüşün düşük mekanik özellikler gibi bazı zayıf özellikleri de vardır. Bu nedenle, gümüş ideal bir elektrik kontak malzemesi olabilmesi için ikinci faz takviyesi ile güçlendirilebilir. Bu çalışmada silisyum karbür eşsiz mekanik mukavemeti ve kimyasal özellikleri nedeniyle nano kompozit kaplama elde etmek üzere takviye malzemesi olarak seçilmiştir. Saf gümüş kaplamalar ve silisyum karbür takviyeli gümüş metal matris nano kompozit kaplamalar, bakır elektrik kontak malzemelerinin özelliklerini geliştirmek için elektrodepozisyon tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Nano kompozit kaplamalar üretmek için doğru akım, darbe akımı ve darbe ters akımı gibi farklı akım türleri ve farklı miktarlarda silisyum karbür eklenerek doğru akım kaplama yöntemiyle kaplanmıştır. Farklı akım türleri ve farklı miktarlardaki silisyum karbür eklenen kaplamaların özellikleri, Taramalı Elektron Mikroskobu, X-Işını Kırınım yöntemleri, Vickers' ın Mikro Sertlik testi ve elektriksel kontak testi ile incelenmiştir. Tüm bunlar dikkate alındığında, en iyi mekanik özellikler darbe ters akımı elektrodepozisyon yöntemiyle silisyum karbür kullanılarak güçlendirilmiş gümüş kaplama ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver is the most preferred materials metal between others in electronic and electrical industry because it has the highest electrical conductivity at room temperature. It has some intrinsic qualities such as great electrical and thermal conductivity. So, silver can be used for coating applications for electrical and electronic conductors. However, there are some weak properties for example low mechanical properties. Therefore, silver electrical contact materials can be reinforced by the second phase such as silicon carbide and carbon nanotube. In this study, silicon carbide has chosen as second phase for nanocomposite coating because of its unique mechanical and chemical properties. Unreinforced silver and various amounts of nano-sized silicon carbide reinforced silver metal matrix nanocomposite coatings were obtained by using electrodeposition technique to improve electrical properties. Different types of current which are direct current, pulse current and pulse reverse current were used. The influences of different types of current and various amount of nano-sized silicon carbide on the morphology, crystallographic orientation, mechanical and electrical properties were investigated with Scanning Electron Microscope, X-Ray Diffraction methods, Vickers's Micro Hardness test and electrical contact test respectively. Taking into account all of these, the best mechanical property was obtained with reinforced Silver by silicon carbide which were used 1 g/L amounts by pulse reverse current electrodeposition method. Also, the best electrical contact performance was obtained with reinforced by silicon carbide which were used 1 g/L amounts by direct current electrodeposition method.