Rehberli araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının fen başarısı, kavramsal anlama ve FeTeMM'e yönelik tutuma etkisi
The effect of guided investigation inquiry-based learning approach on science success, conceptual understanding and STEM attitude
- Tez No: 780903
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri dersinde yer alan“Ses ve Özellikleri”ünitesinin rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımına göre öğretiminin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, kavramsal anlamalarına ve Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik (FeTeMM)'e yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışma örneklemini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesine bağlı bir köy ortaokulunda öğrenim gören 25'i deney ve 25'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından deney grubuna rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımına uygun şekilde hazırlanan etkinlikler ile, kontrol grubunda ise 5E öğrenme modeline göre 6 hafta süren bir öğretim yapılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Ses ve Özellikleri Ünitesi Başarı Testi, Ses ve Özelllikleri Ünitesi Kavramsal Anlama Testi ve Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik (FeTeMM) Tutum Ölçeği kulllanılmıştır. Çalışmada verilerin analizi SPSS 21.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımları çarpıklık-basıklık değerlerine bakılarak kontrol edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden çalışmada elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz bulgularına bakıldığında deney ve kontrol gruplarında bulunan ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi ses ve özellikleri ünitesi ile ilgili başarı testi ve kavramsal anlama testi son test puanları arasında deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu bulgu ses ve özellikleri ünitesinin rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımına göre öğretiminin deney grubunda bulunan 6.sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve kavramsal anlama düzeylerini pozitif yönde artırdığını ve etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. FeTeMM tutum ölçeği sonuçlarına bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of teaching the“Sound and Its Properties”unit in the secondary school science course according to the guided inquiry approach on the academic achievement, conceptual understanding and attitudes of 6th grade students towards Science-Technology-Engineering-Mathematics (STEM). The study sample consists of a total of 50 students, 25 in the experimental and 25 in the control group, studying at a village secondary school in the Eyyübiye district of Şanlıurfa in the 2020-2021 academic year. The quasi-experimental method with pretest-posttest control group was used in the study. In the study, a 6-week teaching was carried out according to the 5E learning model in the control group with the activities prepared by the researcher in accordance with the guided inquiry approach to the experimental group. As a data collection tools in the study; Sound and Properties Unit Achievement Test, Sound and Properties Unit Conceptual Understanding Test and Science-Technology-Engineering-Math (STEM) Attitude Scale were used. The analysis of the data in the study was made with the SPSS 21.0 statistical program. Data normality distributions were checked by looking at the skewness and kurtosis values. Since the data did not show normal distribution, the data obtained in the study were analyzed using the Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U-test. When the analysis findings were examined, it was seen that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group between the achievement test and conceptual understanding test post-test scores of the 6th grade students in the experimental and control groups regarding the sound and properties unit of the science course. This finding shows that teaching the sound and its properties unit according to the guided inquiry approach positively increases the academic achievement and conceptual understanding levels of the 6th grade students in the experimental group, and it is an effective approach. When the results of the STEM attitude scale were examined, it was seen that there was no statistically significant difference between the groups.