Rehberli araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarısı, kavramsal anlama ve sorgulama becerilerine etkisi
The effect of guided-inquiry based learning approach on science achievement, conceptual understanding and inquiry skills of grade 8 students
  1. Tez No: 802180
  2. Yazar: HAMZA YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 8. sınıf fen bilimleri dersinde yer alan“Elektrik Enerjisi”ünitesine ait konuların öğretilmesinde rehberli araştırma-sorgulamaya dayalı fen öğretimi yaklaşımının uygulanması ve yaklaşımın öğrencilerin fen başarılarına, kavramsal anlamalarına ve sorgulama becerilerine yönelik etkilerini belirlemektir. Çalışma örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Elazığ il merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 22'si deney ve 26' sı kontrol grubunda olmak üzere toplam 48 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada deney grubuna rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımına göre ders işlenirken kontrol grubuna genel öğretim yöntemine göre ders işlenmiştir. Dersler 4 haftada boyunca işlenmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak Elektrik Enerjisi Ünitesi Başarı Testi, Elektrik Enerjisi Ünitesi Kavramsal Anlama Testi ve Sorgulama Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizi SPSS 21.0 istatistik programı ile yapılmıştır. İstatistik verilerinin yorumlanmasında anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrenci sayısı grup bazında 30'dan az olduğundan normallik varsayımında Sahpiro-Wilks analizleri yapılmıştır. Verilenin analizi ve yorumlanmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Mann-Whitney U ve ANCOVA kullanılmıştır. Analiz bulgularına bakıldığında deney ve kontrol gruplarında bulunan ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin elektrik enerjisi ünitesi ile ilgili başarı testi ve kavramsal anlama testi son test puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu bulgu elektrik enerjisi ünitesinin rehberli araştırma- sorgulama yaklaşımına göre öğretiminin deney grubunda bulunan 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarını, kavramsal anlama düzeylerini ve sorgulama becerilerini pozitif yönde artırdığını ve etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to apply the guided inquiry - based science teaching approach in teaching the subjects of the“Electrical Energy”unit in the Grade 8 science course in middle school and to determine the effects of the approach on students' science achievement, conceptual understanding and inquiry skills. The study sample consists of a total of 48 students, including 22 in the experimental group and 26 in the control group, studying in a middle school in the city centre of Elazıg in the 2020-2021 academic year. In the study, the lessons were taught according to the guided inquiry - based learning approach in the experimental group, while they were taught according to the general teaching method in the control group for 4 weeks. In the study, the Electrical Energy Unit Achievement Test, the Electrical Energy Unit Conceptual Understanding Test and the Inquiry Skills Scale were used as data collection tools. A quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used in the study. The analysis of the data in the study was made with the SPSS 21.0 statistical program. Sahpiro-Wilks analyses were performed under the assumption of normality. The Wilcoxon Signed Ranks test, Mann-Whitney U and ANCOVA were used in the analysis and interpretation of the data. When the analysis findings were examined, it was seen that there was a statistically significant difference in favour of the experimental group between the post-test scores of the achievement test and the conceptual understanding test regarding the electrical energy unit of the middle school grade 8 students in the experimental and control groups. This finding shows that teaching the electrical energy unit according to the guided inquiry based learning approach positively increases the academic achievement, conceptual understanding and inquiry skills levels of the grade 8 students in the experimental group, and it is an effective approach.