Üst ve alt ekstremite benign kemik tümörlerinde çimento üzerine demineralize kemik matriksi uygulaması kısa dönem sonuçlarımız
Use of cement combined grafting in upper and lower extremity benign bone tumors
- Tez No: 780905
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Benign kemik tümörleri tedavisinde küretaj sonrası sementleme üzerine DBM (Demineralize Bone Matriks) uygulamasının etkinliğini incelemektir. MATERYAL-METOD: Çalışmamıza şubat 2010-2014 arasında ekstremite benign kemik tümörü tanısı konulup kliniğimizde küretaj ve sementleme sonrası sement üzerine DBM uygulanan ve en az 1 sene takip edilen 32 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, tarafı, histopatolojik tanısı, Enneking evresi, tümör büyüklüğü, tümöre ulaşılmak için açılan kemik kapağın boyutu, profilaktik fiksasyon kullanımının varlığı, ameliyat sonrası işe dönüş zamanı, MSTS fonksiyonel skoru, varsa tümör nüksü ve ameliyattan 1 sene sonra çekilen BT'de DBM'nin kemik gelişme stimülasyonu açısından etkisi not edildi. Verinin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi, Normal dağılmayan sürekli veri için ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis Testi, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney testi, normal dağılmayan değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Korrelasyon katsayısı ile incelendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların %19'unda basit kemik kisti, %44'ünde enkondrom, %3'ünde anevrizmal kemik kisti, %3'ünde fibröz displazi, %9'unda NOF, %3'ünde kondroblastom, %19'unda dev hücreli kemik tümörü mevcuttu. Hastaların 23'üne profilaktik fiksasyon yapılmazken, 9'u plak ile stabilize edildi. Çalışmaya katılan hastaların medyan tümör hacmi 17,2cm3 (2,8-139,6) ,Tümöre ulaşılmak için açılan kapağın medyan alanı 8,3cm2 (1,6-28,4), Medyan postoperatif MSTS skoru 84,5 (66-97) bulundu. 1. seneki çekilen BT'de medyan olarak kemik oluşumu Evre 2(%25-50) ve 10 hastada kapağın tamamına yakın kemik oluşumu (Evre 4) saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the efficiency of DBM (Demineralized Bone Matrix) application on cemented bone part after curettage of benign bone tumors. MATERIAL-METHOD: In our study, 32 patients were included with extremity benign bone tumor diagnosis between February 2010-2014. Bones with benign tumor were treated with DBM on cement after curettage and cementization, respectively. Patients were followed-up at least 1 year. The patients' characteristics are recorded as age, gender, tumor localization and side, histopathologic diagnosis, Enneking Phase, tumor size, size of the separated bone part to reach the tumor, usage of prophylactic fixation, time of return to job, MSTS functional score, tumor relapse if there is any and effect of DBM in terms of bone development stimulation in the BT in one year after operation. Shapiro-Wilk test is used to analyze the normal distribution of the data. Kruskal-Wallis test is used to compare more than two groups without normal distribution, whereas Mann-Whitney test is used to compare two independent groups. Relationship between parameters without normal distribuiton is evaluated with Spearman Correlation coefficient. FINDINGS: Out of all patients in our study, 19% had simple bone cyst, 44% enchondroma, 3% aneurysmal bone cyst, 3% fibrous dysplasia, 9% NOF, 3% chondroblastoma and 19% giant cell bone tumor. 23 patients did not have prophylactic fixation and 9 patients were stabilized with plate. Median tumor volume was 17,2cm3 (2,8-139,6), median area of the cortical window was 8,3cm2 (1,6-28,4) and median postoperative MSTS score was 84,5 (66-97). Median bone regeneration in the BT in one year after operation was Phase 2 and 10 patients had Phase 4 bone regeneration, which is almost the whole of the separated bone part.