Comparison of human heart-type fatty acid- binding protein with cTNI, CK-MB, and myoglobin and the detection of their roles in the early detection of acute myocardial infarction
İnsan kalp tipi yağ asitleri bağlayıcı proteinin cTNI, CK-MB ve myoglobin ile karşılaştırılması ve akut myokard enfarksiyonunun erken teşhisindeki rollerinin belirlenmesi
- Tez No: 780909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. AYAD QAHTAN WAHEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, H-FABP, Troponin T, CK, cTnI, CK-MB ve miyoglobin konsantrasyonunu doğru bir şekilde ölçmektir. Acil servise göğüs ağrısı veya dispne ile başvuran hastalarda miyokard hasarının erken tespiti (veya AMI'nin dışlanması) için HFABP'nin doğruluğunu bir bakım noktası ortamında değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmada, değişen derecelerde hastalık aktivitesine sahip 100 denek ve 55 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubu oluşturuldu. İki gruba ayrıldı; grup A: MI'yı doğrulayan standart test sonuçları olan 100 hasta ve standart test sonuçlarıyla doğrulanan MI'sız grup B: 55'i olan hasta. Çalışma erken yaşlarda yaralanmaları gösterdiğinden, yaşın açık bir önemi vardı. Kimyasal parametrelerin geri kalanı klinik olarak anlamlı ve anlamlı farklılıklar gösterdi ve bu farklılıklar sayesinde, gelişmiş MI'lı hastaların miyoglobin ve h-FABP için daha yüksek duyarlılık ve özgüllük gösterdiği, ancak CK-MB ve cTnI için daha düşük duyarlılık ve özgüllük gösterdiği sonucuna vardık. Bu, MI'yı saptamak için iyi göstergeler olarak miyoglobin ve h-FABP testlerini kullanabileceğimiz anlamına gelir
Özet (Çeviri)
The aim from this study is to accurately measure the concentration of H-FABP, Troponin T, CK, cTnI, CK-MB and myoglobin. We aimed to evaluate the accuracy of H-FABP in a point-of-care setting for early detection of myocardial damage (or ruling out AMI) in patients presenting to the emergency department with chest pain or dyspnoea. In this study, 100 subjects with varying degrees of disease activity and a control group consisting of 55 healthy individuals. There were divided into two groups; group A: 100 patients with standard test results confirming MI and group B: 55 without MI confirmed by standard test results. There was a clear importance of age, as the study showed injuries at early ages. The rest of the chemical parameters showed clinically significant and significant differences through which we concluded that patients with improved MI showed higher sensitivity and specificity for myoglobin and h-FABP but lower sensitivity and specificity for CK-MB and cTnI. This means that we can use myoglobin and h-FABP tests as good indicators for detecting MI.