Türk ve Avrupa Birliği hukukuna göre acenteliğin uygulama alanı kapsamındaki çevrimiçi aracılar
Online intermediaries within the commercial agency's scope of application according to Turkish and European Union law
- Tez No: 780908
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tezin birinci bölümünde girişimcilerle arasındaki sözleşmeye dayanarak, iktisadi faaliyetlerini internet ortamında gerçekleştirmelerini kolaylaştıran çevrimiçi aracılar tanımlanmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümde kavramsal altlama ile karşılaştırma yöntemleri kullanılarak çevrimiçi aracıların Türk ve Avrupa Birliği hukuku açısından acente niteliği değerlendirilmektedir. Tez konusunu oluşturan sorunlar; çevrimiçi aracıların kavramsal çerçevesinin belirlenmesi, Türk hukukunda düzenleme ihtiyacının tartışılması ve çevrimiçi aracıların işletmelerle kurduğu ilişkinin hukuki temele oturtulmasıdır. Anılan sorunların Türk Ticaret Kanunu'nun Acentelik Kısmı, 2019/1150(AB) sayılı Tüzük, 1986/653/AET sayılı Yönerge hükümleri ile bunların yorumunda kullanılabilecek yargı ve rekabet otoritelerinin kararları kapsamında çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, online intermediation service providers, who, based on their contractual relationships with business users, facilitate the practice of the economic activity thereof in the internet environment, are defined. Characterization of online intermediation service providers as commercial agents in Turkish and EU law is assessed by subsumption and comparison methods in the second and third chapters respectively. Issues that consist our thesis topic are identification of online intermediaries and their conceptual framework, arguing necessity for regulation in Turkish law and finding the legal correspondence of the relationship between online intermediaries and businesses in the existing agency law. These issues are resolved according to the provisions set out under Commercial Agency Section of the Turkish Commercial Code, Regulation (EU) 2019/1150, Council Directive 86/653/EEC and the decisions of courts and competition authorities that can be used as a tool to interpret those provisions.