Okul yöneticiliği istihdam süreçlerinin hukuksal metinler ve okul müdürlerinin görüşleri kapsamında değerlendirilmesi
Opinions of school principals on the professional status of school management
  1. Tez No: 780914
  2. Yazar: TANER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HOŞGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eğitim, bireylerin nitelikli bir yaşam sürmesi için gerekli olgulardan birisi olmasının yanı sıra toplumları da değiştirip, dönüştürme özelliğine de sahiptir. Okullar, eğitimin formal olarak verildiği kurumlardır. Okulların toplumlara yön verecek bireylerin yetiştirildiği kurumlar olduğu gerçeği, okulların etkili bir şekilde yönetilmesini de önemli hale getirmektedir. Okulun etkili bir şekilde örgütlenmesi ve yönetilmesi, eğitim sisteminin ve okulun hedeflerini gerçekleştirmesi için gereklidir. Bu durum, okul yöneticisinin okul yönetimi alanında ehliyet ve liyakat sahibi olmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada hukuksal metinler ve okul müdürlerinin görüşlerine dayanarak, Türkiye'de okul yöneticiliğinin istihdam süreçlerini değerlendirilmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeli kullanılarak desenlenmiştir. Araştırma verileri yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Muğla İli'nin farklı ilçelerinde görev yapan 24 okul müdürü oluşturmaktadır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, okul müdürleri ile yapılan yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler, tümevarım analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; okul müdürleri yönetici görevlendirme yönetmeliğinin çok sık değiştiğini, bu durumun üzerlerinde tedirginliğe yol açtığını, yönetmelikte yer alan okul müdür yardımcısı olabilmek için öğretmenlikte, okul müdürü olmak için de müdür yardımcılığında geçirilmesi gereken sürelerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Okul müdürleri yöneticilik görevine başlamadan önce teknik konularda bir ön eğitim almaları gerektiğini, derse girme zorunluluğunun olmaması gerektiğini, dört yıllık görevlendirme şeklinde görev yapmak yerine, okul yöneticiliğinin yüksek lisans eğitimine dayalı profesyonel bir meslek olarak yürütülmesi için gereken düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca okul müdürleri görev tanımlarında belirtilen ağır iş yükünün yanında yetkilerinin kısıtlı olduğunu, alınan ücretin yüklendikleri sorumlulukla eşdeğer olmadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the necessary phenomena for individuals to lead a qualified life, education also has the feature of changing and transforming societies. Schools are institutions where education is given formally. The fact that schools are institutions where individuals who will shape societies are trained makes it important to manage schools effectively. The effective organization and management of the school is necessary for the education system and the school to achieve their goals. This situation requires the school administrator to have competence and qualifications in the field of school management. In this study, the professional status of school administrators in Turkey was evaluated based on the criteria of appointment and promotion of school principals, their working conditions and their views on the professionalization of administratorship. This research was designed using the case study model, one of the qualitative research designs. Research data were collected through face-to-face interviews. The study group of the research consists of school principals working in Muğla Province. The study group was determined by using maximum variation sampling, one of the purposive sampling methods. The data of the study were collected through face-to-face interviews with school principals using a semi-structured interview form developed by the researcher. The collected data were analyzed using the inductive analysis technique. According to the results obtained from the research; school principals stated that the regulation on appointing administrators changes very often, this situation causes uneasiness on them, and that the time required to be a teacher in order to be a deputy principal in the regulation is insufficient and the time required to be spent as a vice principal to become a school principal is insufficient. School principals state that they should receive a preliminary training on technical issues before starting to work as a manager, that there should be no obligation to attend classes, and that the necessary regulations should be implemented urgently to carry out school management as a professional profession based on postgraduate education, instead of serving as a four-year assignment. In addition, school principals stated that besides the heavy workload specified in their job descriptions, their powers were limited and the wages received were not equivalent to the responsibilities they had undertaken.