Pulmoner tromboemboli tanı ve prognozunda profilin-1 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of profilin-1 level in the diagnosis and prognosis of pulmonary embolism
  1. Tez No: 780991
  2. Yazar: ELİF KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YADİGAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Pulmoner Tromboemboli (PTE) morbidite ve mortalitesi yüksek olan majör kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Hastalığın tanısının erken konulması ve prognoz tayinin doğru şekilde yapılması klinik yönetimde oldukça önemlidir. Biz bu çalışmada pulmoner tromboemboli tanısında ve prognozunun değerlendirilmesinde Profilin-1' in etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mart 2022 ve Mart 2023 arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran 18 yaşından büyük PTE tanısı almış hastalar ve benzer sosyodemografik özelliklere sahip sağlıklı gönüllüler üzerinde gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmada PTE tanısı almış 102 kişi hasta grubunu, sağlıklı gönüllülerden oluşan 64 kişi de kontrol grubunu oluşturdu. Hasta grubunun median serum Profilin-1 düzeyi 2878 (124-5001) pg/mL iken kontrol grubunun median serum Profilin-1 düzeyi 579 (125-5001) pg/mL idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary Thromboembolism (PTE) is one of the major cardiovascular diseases with high morbidity and mortality. Early diagnosis of the disease and accurate prognosis are very important in clinical management.In this study, we aimed to investigate the effectiveness of Profilin-1 in the diagnosis and prognosis of pulmonary thromboembolism. Materials and Methods : This study was carried out between March 2022 and March 2023 on patients who were diagnosed with PTE over the age of 18 and applied to the Emergency Department of Samsun University Samsun Training and Research Hospital, and healthy volunteers with similar sociodemographic characteristics. Results: In the study, 102 people diagnosed with PTE constituted the patient group and 64 healthy volunteers formed the control group. The median serum Profilin-1 level of the patient group was 2878 (124-5001) pg/mL, while the median serum Profilin-1 level of the control group was 579 (125-5001) pg/mL.