Mersin Tarsus organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren endüstri tesislerinin hava kalitesine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of industrial facilities operating in Mersin Tarsus organized industrial zone on air quality
  1. Tez No: 780990
  2. Yazar: MEHMET NURİ EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Çöken Toz, PM10 ve Pasif Örnekleme çalışmaları yürütülmüş ve bu analizler Türk Standartları Enstitüsü (TSE) analiz ve örnekleme çalışmalarına uygun olarak yapılmıştır. Çalışmada, hava kirliliği parametrelerinin analiz edildiği Mersin OSB'de öncelikle AERMOD modellemesi ile ölçüm nokta koordinatları hesaplanmış ve model çalışması ile belirlenen 6 noktada çöken toz, 3 noktada PM10 ve 3 noktada pasif örnekleme ölçümleri yapılmıştır. Sonuçların iklim ve mevsim koşullarına göre değişimini belirlemek için ölçümlere 1 yıl boyunca devam edilmiş ve mevsimsel olarak numuneler toplanarak analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde Tesis içi (Tİ) 1, Tİ 2, Tİ 3 PM10 konsantrasyonları sırasıyla; 0,72 mg/Nm3, 0,97 mg/Nm3, 1,05 mg/Nm3 bulunmuştur. Tesis Etki Alanı (TEA) 1, 2, 3 ve 4'te çöken toz konsatrasyonları sırasıyla; 105,61, 98,72, 106,33ve 114,86 mg/m2-gün ve Tİ 1 ve 2'de sırasıyla 122,64 ve 71,20 mg/m2-gün olarak hesaplanmıştır. Tİ 1 ve 2, TEA 1, 2, 3 ve 4 noktalarında Cd/Tl/Pb bileşen konsatrasyonları sırasıyla; 0,007/0,004/1,594 mg/m2-gün, 0,003/0,005/4,147 mg/m2-gün, 0,022/0,004/5,682 mg/m2-gün, 0,003 /0,004/0,064 mg/m2-gün, 0,002/0,004/0,297 mg/m2-gün, 0,002/0,004/1,710 mg/m2-gün olarak ölçülmüştür. TEA 1, 2 ve 3'de SO2 pasif örnekleme konsantrasyonları sırasıyla; 26,03, 19,88 ve 18,36 µg/m3; NO2 pasif örnekleme konsantrasyonları sırasıyla; 19,49, 16,70, 18,11 µg/m3 olarak tespit edilmiştir. Tez çalıiması süresince ölçülen ve hesaplanan sonuçların SKHKKY'nin Ek 1 ve Ek 2'de belirtilen sınır değerler ile karşılaştırıldığında bu sınır değerlerin altında kaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Precipitated Dust, PM10 and Passive Sampling studies were carried out in Mersin Tarsus Organized Industrial Zone (OIZ), and these analyzes were carried out in accordance with the Turkish Standards Institute (TSI) analysis and sampling studies. In the study, in Mersin OIZ, where air pollution parameters were analyzed, first of all, the measurement point coordinates were calculated with AERMOD modeling, and settled dust at 6 points, PM10 at 3 points and passive sampling measurements were made at 3 points determined by the model study. In order to determine the variation of the results according to the climate and seasonal conditions, the measurements were continued for 1 year and seasonal samples were collected and analyzed. In the measurements made, PM10 concentrations are 1 in the facility, 2 in the facility, 3 in the facility; 0,72 mg/Nm3, 0.97 mg/Nm3, 1.05 mg/Nm3 were found. Dust concentrations settled in Facility Impact Area (FIA) 1, 2, 3 and 4, respectively; 105,61, 98,72, 106,33 and 114,86 mg/m2-day, and 122,64 and 71,20 mg/m2-day in Onsite 1 and 2, respectively. Cd/Tl/Pb component concentrations at 1 and 2 within the facility, 1, 2, 3 and 4 points of the FIA, respectively; 0.007/0.004/1.594 mg/m2-day, 0.003/0.005/4.147 mg/m2-day, 0.022/0.004/5.682 mg/m2-day, 0.003 /0.004/0.064 mg/m2-day, 0.002/0.004/0.297 mg /m2-day is measured as 0.002/0.004/1,710 mg/m2-day. SO2 passive sampling concentrations in FIA 1, 2 and 3, respectively; 26.03, 19.88 and 18.36 µg/m3; NO2 passive sampling concentrations, respectively; It was determined as 19.49, 16.70, 18.11 µg/m3. When the results measured and calculated during the thesis study are compared with the limit values specified in Annex 1 and Annex 2 of SKHKKY, it has been observed that these limits are below.