Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anomaloninae, Collyriinae, Cremastinae, Diplazontinae, Ophioninae, Pimplinae ve Xoridinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) türleri ve populasyon dinamizmi üzerinde araştırmalar
Research on species and population dynamism of the Turkish Republic of Northern Cyprus Anomaloninae, Collyriinae, Cremastinae, Diplazontinae, Ophioninae, Pimplinae and Xoridinae (Hymenoptera: Ichneumonidae)
- Tez No: 780995
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURTCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Mart 2012-Eylül 2015 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada Ichneumonidae familyasının Anomaloninae, Collyriinae, Cremastinae, Diplazontinae, Ophioninae, Pimplinae ve Xoridinae altfamilyalarına ait 18 cinse ait 22 tür saptanmıştır. KKTC'de ichneumonidae familyası ile yapılan ilk kapsamlı çalışma niteliğinde olan bu araştırmada tespit edilen türler: Anomalon cruentatum (Geoffroy, 1785), Barylypa amabilis (Tosquinet, 1900), Barylypa pallida (Gravenhorst, 1829), Collyria coxator (Villers,1789), Temelucha variipes (Szépligeti,1899), Trathala hierochontica (Schmiedeknecht,1910), Diplazon laetatorius (Fabricius,1781), Syrphophilus bizonarius (Gravenhorst,1829), Ophion obscuratus Fabricius, 1798, Ophion pteridis Kriechbaumer,1879, Dolichomitus terebrans (Ratzeburg,1844), Endromopoda detrita (Holmgren, 1860), Exeristes roborator (Fabricius, 1793), Gregopimpla inquisitor (Scopoli,1763), Itoplectis maculator (Fabricius,1775), Liotryphon crassiseta (Thomson,1877), Pimpla spuria Gravenhorst,1829, Pimpla rufipes (Miller, 1759), Scambus elegans (Woldstedt,1877), Scambus nigricans (Thomson,1877), Tromatobia variabilis (Holmgren,1856) ve Xorides csikii Clément,1938'dir. Tespit edilen türlerin tümü KKTC için yeni kayıt olup, 15'i Kıbrıs adası için yeni kayıt niteliği taşımaktadır. Kıbrıs adası için yeni kayıt olan türler: Barylypa amabilis (Tosquinet, 1900), Collyria coxator (Villers, 1789), Temelucha variipes (Szépligeti,1899), Trathala hierochontica (Schmiedeknecht,1910), Ophion pteridis Kriechbaumer,1879, Dolichomitus terebrans (Ratzeburg,1844), Endromopoda detrita (Holmgren, 1860), Gregopimpla inquisitor (Scopoli,1763), Itoplectis maculator (Fabricius,1775), Liotryphon crassiseta (Thomson,1877), Pimpla spuria Gravenhorst,1829, Scambus elegans (Woldstedt,1877), Scambus nigricans (Thomson,1877), Tromatobia variabilis (Holmgren,1856) ve Xorides csikii Clément,1938'dir. Kıbrıs adasından günümüze kadar bilinen 76 tür kaydı yapılan bu çalışma ile 91'e yükselmiştir. En fazla 661 birey ile Diplazontinae altfamilyası tespit edilirken Xoridinae 1 tür 1 birey ile en az tespit edilen grup olmuştur. Xorides csikii Clément,1938 nadir bulunan türdür. Tespit edilen türlerin uçuş peryodlarına baktığımızda en fazla birey tespit edilen Diplazontinae altfamilyasın Diplazon laetatorius (Fabricius,1781) yıl içinde 5 ay, Syrphophilus bizonarius (Gravenhorst,1829) ise 4 ay uçuş peryodu tespit edilmiştir. Çalışmamızda sıcaklık ve yağışın populasyon dinamizmini etkilediği görülmüştür. Tespit edilen türlerin habitat tercihlerine bakıldığında 11 tür ile en çok tercih edilen habitat tahıl arazisi olurken onu 10'ar türle çam ormanı ve çalılık habitatlar takip etmektedir. En az tercih edilen habitat ise 3 tür ile yoncalık olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) between March 2012 and September 2015. A total of 22 species belonging to 18 genera belonging to subfamilies Anomaloninae, Collyriinae, Cremastinae, Diplazontinae, Ophioninae, Pimplinae and Xoridinae of Ichneumonidae family were determined. The species identified in this research, which is the first comprehensive study of the ichneumonidae family in the TRNC, are: Anomalon cruentatum (Geoffroy, 1785), Barylypa amabilis (Tosquinet, 1900), Barylypa pallida (Gravenhorst, 1829), Collyria coxator (Villers,1789), Temelucha variipes (Szépligeti,1899), Trathala hierochontica (Schmiedeknecht,1910), Diplazon laetatorius (Fabricius,1781), Syrphophilus bizonarius (Gravenhorst,1829), Ophion obscuratus Fabricius, 1798, Ophion pteridis Kriechbaumer,1879, Dolichomitus terebrans (Ratzeburg,1844), Endromopoda detrita (Holmgren, 1860), Exeristes roborator (Fabricius, 1793), Gregopimpla inquisitor (Scopoli,1763), Itoplectis maculator (Fabricius,1775), Liotryphon crassiseta (Thomson,1877), Pimpla spuria Gravenhorst,1829, Pimpla rufipes (Miller, 1759), Scambus elegans (Woldstedt,1877), Scambus nigricans (Thomson,1877), Tromatobia variabilis (Holmgren,1856) ve Xorides csikii Clément,1938. All of the detected species are new records for the TRNC, and 15 of them are new records for the island of Cyprus. Species newly registered for the island of Cyprus: Barylypa amabilis (Tosquinet, 1900), Collyria coxator (Villers, 1789), Temelucha variipes (Szépligeti,1899), Trathala hierochontica (Schmiedeknecht,1910), Ophion pteridis Kriechbaumer,1879, Dolichomitus terebrans (Ratzeburg,1844), Endromopoda detrita (Holmgren, 1860), Gregopimpla inquisitor (Scopoli,1763), Itoplectis maculator (Fabricius,1775), Liotryphon crassiseta (Thomson,1877), Pimpla spuria Gravenhorst,1829, Scambus elegans (Woldstedt,1877), Scambus nigricans (Thomson,1877), Tromatobia variabilis (Holmgren,1856) and Xorides csikii Clément,1938 As a result of this study, the record of 76 species known from the island of Cyprus has increased to 91. Diplazontinae subfamily was determined with the most 661 individuals, while Xoridinae was the least detected group with one species and one individual. Xorides csikii Clément, 1938 is a rare species. When we look at the flight periods of the detected species, Diplazon laetatorius (Fabricius,1781) belonging to the subfamily Diplazontinae, which has the highest number of individuals detected, had been seen 5 months in a year, and also Syrphophilus bisonarius (Gravenhorst,1829) has a flight period of 4 months. Our results also demonstrated that temperature and precipitation affect the population dynamism. Considering the habitat preferences of the identified species, the most preferred habitat with 11 species is cereal land, followed by pine forest and bush habitats with 10 species. The least preferred habitat was clover field with 3 species.