Evaluating the use of satellite optical data for mapping and monitoring lakes and their salinity in Konya and Burdur closed basins subjected to increasing water abstraction and climate change
Artan su kullanımına ve iklim değişikliğine maruz kalan Konya ve Burdur kapalı havzasındaki göllerin optik uydu görüntüleri ile belirlenmesi, izlenmesi ve tuzluluğunun tespit edilmesi
- Tez No: 781002
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği iç suların koşullarını ve geleceğini etkilemektedir. Türkiye nin iki önemli kapalı havzası olan Konya ve Burdur Kapalı Havzaları (KKH ve BKH) kuraklıkla karşı karşıyadır ve bu havzalardaki göllerin çoğu kurumak üzere veya çoktan kurumuştur. Göllerin izlenmesi ve göl parametrelerinin (örn. yüzey suyu alanı, iletkenlik) haritalanması, bu göllerin durumu hakkındaki farkındalığı artırmak için önemlidir. Modifiye Normalleştirilmiş Su Fark İndisi (MNDWI), Landsat 5-8 ve Sentinel-2 verilerinden göllerin yüzey alanını haritalamak için kullanılmıştır. Sentinel-2, Landsat-8 e göre yer çözünürlüğü avantajı nedeniyle daha iyi alan haritalamasına sahiptir. Öte yandan, Landsat mirası, 1984 ten beri gölleri izlemek için harika bir fırsat sunmaktadır. Bu mirası kullanarak, son 35 yılda KKH ve BKH deki birçok göl izlenmiştir. Bu değişiklikler Standardize Yağış Evapotranspirasyon İndisi (SPEI) gibi meteorolojik parametrelerle birleştirildiğinde, yüzey alanındaki değişikliğin yağış ve buharlaşmadaki değişiklikle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca göl suyu bütçe hesapları, Burdur Gölü nün önümüzdeki 60 yıl içinde kritik su seviyesine ulaşacağını ve havzadaki su kullanımının aynı kalması halinde kuruyabileceği ihtimalini ortaya koymuştur. Su iletkenliği, biyoçeşitlilik ile ilgili olduğu için göller için bir diğer önemli parametredir. Göllerin iletkenliğini haritalamak için Haziran 2021 ve Haziran 2022 de göllerden toplanan saha ölçümleri kullanılmıştır. Sentinel-2 nin 1., 2. ve 3. bantları ile elektriksel iletkenlik değerleri arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Ayrıca, Salda Gölü üzerinde yürütülen bir saha çalışması, göle katkıda bulunan nehir girişleri dışında, göl üzerindeki homojen iletkenlik değişimini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change have been affecting the conditions and future of inland waters. Turkey's important two closed basins, Konya, and Burdur Closed Basins (KCB and BCB) are facing with drought and many of the lakes in these basins are drying or already dried out. Monitoring the lakes and mapping lake parameters (e.g., surface water area, electrical conductivity - EC) are important to increase the awareness about the situation of these lakes. Modified Normalized Difference Water Index (MNDWI) is used to map the surface area of the lakes from Landsat 5-8 and Sentinel-2 data. Sentinel-2 has better areal mapping due to its ground resolution advantage over Landsat-8. On the other hand, Landsat legacy provides great opportunity to monitor the lakes since 1984. Using this legacy, several lakes in KCB and BCB are monitored over the past 35 years. Combining these changes with the meteorological parameters, like Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI), it is showed that the change in the surface area is related to the change in precipitation and evaporation. In addition, budget calculations showed that, Lake Burdur will reach the critical water level in the next 60 years and face with the possibility of dried out if the water use in the basin remains the same. Water EC is another important parameter for the lakes because it is related with the biodiversity. To map the EC of lakes, field measurements were used which were collected from the lakes in June 2020, July 2021 and May 2022. A significant relation between Sentinel bands 1, 2 and 3 with the EC values were obtained. Also, a case study conducted on Lake Salda presents the uniform variation of EC over the lake except at the locations of river contributing to the lake.