The influence of home decoration in a small village in Turkey
Küçük bir Türk köyünde ev dekorasyonun etkileri
- Tez No: 781001
- Danışmanlar: PROF. DR. HENRY GLASSIE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University Bloomington
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Türkiye'nin güneybatısında yer alan Muğla ilinin Milas ilçesinin kuzeyindeki Ketendere köyündeki evlerin dekorasyonu üzerine bir çalışmadır. Bu çalışmada Ketendere köylülülerinin evlerini etnik, estetik ve dini değerlerine göre nasıl düzenledikleri. İç ev dekorasyonunun münferit bir fenomen değildir, daha çok bir ev hissi yaratmanın yanında evin sevdiklerimizle bir ilişki olduğuna inandığım için ev dekorasyonuna kültürel bir dinamizmin sanatsal bir ifadesi olarak yaklaşmayı amaçladım. Ana odak noktam köydeki evlerin iç dekorasyonu olsa da, aile, evlilik ve çeyiz sandığı gibi kültürel olarak ilgili hususlara da yer veriyorum. Bütün bunların da Türk ev dekorasyonu ile ilgili olduğundan ve tüm toplumun yaşamının ve deneyiminin anlaşılması için araştırılmalıdır. Bu tür kültürel tanımlamaların Ketendere'yi anlamamıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu çalışma, köy yaşamının inanç, değer ve faaliyetlerine günümüz bağlamında değinmekle birlikte, Türkiye'de meydana gelen sosyal ve ekonomik değişimlerin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, sosyal bilimlerde çeşitli şekillerde kullanılan“köy”,“göçebelik”ve“coğrafya”gibi terimlerle ilgili bazı kavramsal problemlerle ilgilenmemektedir. Halk bilimi çalışmalarında ev ortamını anlamak ve insanların hayatlarındaki yaratıcılığı takdir etmek hayati önem taşır. Ketendere köyünde belirli bireylere odaklanarak ve insanları ve kültürlerini anlayarak fikirlerimi yöresel terimlerle şekillendirmek, onların etnik ve kültürel kimliklerini ortaya koymada ev dekorasyononun önemli olduğunu düşünüyorum.Bu çalışmanın bana Türk süsleme sanatının dinamikleri ve ilkeleri hakkında fikir vereceğine inanıyorum. Kültürümün daha iyi anlaşılmasını ve bilime katkıda bulunmayı umuyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study of the decoration of homes in Ketendere, a village north of town of Milas in Turkey's southwestern province of Muğla. I write about how people in Ketendere organize their interiors in accordance with their ethnic, aesthetic and religious values. Since I believe that interior home decoration is not an isolated phenomenon, but rather the creating of a sense of home as well as a relationship to that home and our loved ones, my task is to approach home decoration as an artistic expression of a cultural dynamism. Although my main focus will be on the interior decoration of homes in the village, I will also explore culturally related aspects, such as family, marriage, and the dowry or hope chest. All these are related to Turkish home decoration and should be investigated jointly to provide an understanding of the life and the experience of the entire community. I think that such cultural identifications will help in understanding Ketendere. This study will seek to contribute to the understanding of social and economic changes occurring in Turkey, although it will touch on the beliefs, values, and activities of village life in their present context. Moreover, this study is not concerned with some of the conceptual problems related to terms such as“village”“nomadism”and“region”as they have been variously used in social sciences. In folklore studies, it is vital to understand the domestic environment and to appreciate people's creativity in their lives. Shaping my ideas in local terms by focusing on specific individuals and understanding the people in Ketendere and their culture enables me to understand the art of home decoration as it reflects their ethnic and cultural identity as well as their own taste. I believe that this study gives me insights into the dynamics and principles of Turkish decoration and art. I hope contribute to a better understanding and knowledge of my culture.