Sosyal girişimcilik yolu ile Suriyeli sığınmacı kadınların sosyal uyumunun güçlendirilmesi: Umut İçin Örgü Projesi örneği
Strengthening the social cohesion of Syrian refugee women through social entrepreneurship: Knitting for Hope Project example
- Tez No: 781069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan ve ilerleyen, zamanla artarak devam eden iç karışıklıklar ve şiddet nedeniyle milyonlarca insan yerinden ve yurdundan edilmiştir. Türkiye gerek jeopolitik konumu gerekse kültürel ve dinsel sebepler nedeni ile tercih edilme sebebi olduğundan en fazla göç alan ülke konumuna geçerek dört milyona yakın Suriyeli sığınmacı barındırmaktadır. Hukuksal bağlamda geçici koruma statüsü altında bulunan Suriyeli sığınmacılar öncelikli olarak İstanbul, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerinde yaşamaktadır. Savaşın devam etmesi, ülkedeki nüfus ve yıkıcı etkileri göz önüne alındığında Suriyelilerin kalıcı olduğu ya da kısa vadede geri dönüşün mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Suriyeli nüfusun yoğunluğu ve kalıcılığının artması birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda göç süreçlerinde dil farklılığı, şiddet ortamının getirdiği travmatik durumlar, uyum sorunu ve ekonomik problemler oluşmaya başlamıştır. Günlük hayatlarına devam eden bireylerin beklenmedik bir şekilde kaos ortamına maruz kalması ve ekonomik güçlerini yitirmeleri ile belirsizlikle karşılaşmaları oldukça zor bir süreçtir. Dil farklılığı, travmatik durumlar ve uyum sorunlarının çözümü ile alternatif yolların geliştirilmesi adına göç ve uyum çalışmaları yaygınlaştırılmıştır. Sığınmacıların sosyal uyumu ve ekonomik güçlenmeleri adına yapılacak çalışmalar oldukça önemlidir. Yenilikçi ve özgün fikirlerin uygulamada gelişim gösterdiği ve hatta sosyal girişimcilik kavramının yaygınlaştığı günümüz dünyasında sosyal değer üretme çabası önem kazanmıştır. Girişimcilik veya sosyal girişimcilik yoluyla değer üretme ve ekonomik kazanım sağlama noktasında dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmaların sayısı hızla artmaktadır. Bu noktada girişimciliğin ve sosyal girişimciliğin kapasitesinden yararlanmada özgün çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada da çifte dezavantajlı grup olan Suriyeli sığınmacı kadınların ve yerel kadınların istihdamını destekleyen Umut İçin Örgü projesi kapsamında çalışan 20 kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde Suriyeli sığınmacı kadınların proje kapsamında istihdam edilmelerinin etkileri toplumsal ve sosyal bağlamda ele alınmıştır. Çalışmada özellikle sosyal girişimcilik örneği olan Umut İçin Örgü projesinin toplumsal ve sosyal uyuma etkileri üzerinde durulmuş ve uyum çalışmaları adına çözüm önerileri sunulmuştur. Görüşme yapılan katılımcılara amaçlı örneklem metodu ile ulaşılmıştır. Umut İçin Örgü sosyal girişimcilik projesinin sosyal uyumun gelişmesine önemli katkılar sunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Millions of people have been displaced and displaced due to internal turmoil and violence that started and progressed in Syria in 2011 and continued to increase over time. Turkey is the country that receives the highest number of immigrants because of its geopolitical location and cultural and religious reasons, and hosts nearly four million Syrian refugees. Syrian asylum seekers, who are under temporary protection status in the legal context, primarily live in the provinces of Istanbul, Gaziantep, Hatay and Şanlıurfa. Considering the continuation of the war, the population in the country and its devastating effects, it is understood that the Syrians are permanent or there is no return in the short term. The increase in the density and permanence of the Syrian population brings with it some problems. In this context, language differences, traumatic situations brought about by the violence environment, adaptation problems and economic problems have started to occur in migration processes. It is a very difficult process for individuals who continue their daily lives to be unexpectedly exposed to violence and chaos, to lose their economic power and to encounter uncertainty. Migration and integration studies have been expanded in order to solve language differences, traumatic situations and adaptation problems and to develop alternative ways. The work to be done for the social cohesion and economic empowerment of the refugees is very important. In today's world, where innovative and original ideas develop in practice and even the concept of social entrepreneurship has become widespread, the effort to produce social value has gained importance. The number of studies in the world and in Turkey is increasing rapidly in terms of creating value and providing economic gain through entrepreneurship or social entrepreneurship. At this point, original studies are needed to benefit from the capacity of entrepreneurship and social entrepreneurship. In this study, semi-structured interviews were conducted with 20 women working within the scope of the Knitting for Hope project, which supports the employment of Syrian refugee women and local women, who are a double disadvantaged group. In the interviews, the effects of the employment of Syrian refugee women within the scope of the project were discussed in a societal and social context. In the study, the effects of the Knitting for Hope project, which is an example of social entrepreneurship, on social and social cohesion were emphasized and solution suggestions were presented for harmonization studies. The interviewed participants were reached by the purposeful sampling method. It has been revealed that Knitting for Hope social entrepreneurship project makes significant contributions to the development of social cohesion.