English language teachers' beliefs and practices of giving feedback on assignments in online education
İngilizce öğretmenlerinin uzaktan eğitimde ödevlere verilen geri bildirim üzerindeki görüşleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 781068
  2. Yazar: NAİME PELİN ÇETİNÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eğitim alanındaki hızla değişen gelişimin içinde geri bildirim, yeteri kadar yüz yüze etkileşimin olmaması sebebiyle daha fazla önem kazandı. Öğrenciler öğrenmelerini geri bildirim üzerinden sağlamaya başladı. Geri bildirim öğrenme üzerinde neredeyse en önemli etkenlerden birisi olmasına rağmen, uzaktan eğitimde geri bildirim üzerine sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırma öğretmenlerin uzaktan eğitimde ödevlere verilen geri bildirim hakkındaki bakış açılarını incelemeyi hedeflemektedir. Bu çerçeve de, öğretmenlerin uzaktan eğitimde ödevlere geri bildirim verme bakış açıları ve ödevlerdeki geri bildirimi uzaktan eğitimde kullanımları araştırılmıştır. Katılımcılar İzmir'de yer alan bir Vakıf Üniversite'sinin Hazırlık ve Fakülte seviyelerinde derslere giren öğretim görevlilerinden oluşmaktadır. Daha derin bir anlam çıkartmak adına amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Veri toplayabilmek için katılımcılar ile röportajlar yapılmış, alan içi notlar tutulmuş ve gözlemler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, uzaktan eğitimde öğretmenlerin bakış açısını ve geri bildirim kullanımlarını gözlemleyerek geri bildirimin önemini ve öğrenmedeki gelişime ve ilerlemeye olan katkısını açığa çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
In this rapidly emerging development of education, feedback has gained more importance due to the lack of face-to-face interaction. Learners have started to depend their learning on feedback more. Although feedback is considered to have one of the most powerful influence on learning, there is still relatively limited research on feedback in online teaching. This study aims at scrutinizing teachers' perspectives on giving feedback to assignments in online education. In this framework, perspectives of teachers giving feedback on assignments in online education and use of teachers' feedback on assignments in online teaching were examined. The participants of the study were EFL instructors who were teaching at the Undergraduate and Preparatory Levels in a Foundation University in Izmir. Purposeful sampling was used to develop detailed understanding. To collect data, in depth interviews were conducted, field-notes were taken and observations were done. The findings of this study revealed the significance of providing feedback and its contributions to development and improvement in learning by examining the teachers' perspectives and use of feedback in online education.