Okul öncesi aktivite kartı sıralaması ölçeğinin otizm tanılı çocuklarda türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirliği
Validity, reliability and Turkish adaptation of preschool activity card sort in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 781070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, erken çocukluk döneminde aktivite katılımını ölçmek için kullanılan Okul Öncesi Aktivite Kartı Sıralaması Ölçeği' nin (OAKS) Türkçe kültürel adaptasyonu yapılarak, ölçeğin Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuklarda geçerliliği ve güvenilirliği incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 3-6 yaş aralığında, 70 OSB' li çocuğu olan ebeveyn (çalışma grubu) ile 27 normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynler (kontrol grubu) dahil edilmiştir. OAKS ölçeğinin Türkçe' ye adaptasyon sürecinde Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemiş olduğu prosedür uygulanmıştır. Ölçek bir hafta arayla tüm ebeveynlere tekrar uygulanmıştır. OAKS ölçeğinin geçerlilik analizlerinde yapı geçerliliği; güvenilirlik analizlerinde ise iç tutarlılık, test-tekrar test yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the validity and reliability of the Preschool Activity Card Sort Scale (PACS), which is used to measure activity participation in early childhood, by making a Turkish cultural adaptation of the scale in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). Parents with 70 children with ASD (study group) and parents with 27 normally developing children (control group) between the ages of 3 and 6 were included in the study. During the adaptation process of the PACS scale to Turkish, the procedure determined by the World Health Organization was applied. The scale was reapplied to all parents with an interval of one week. Construct validity in the validity analyzes of the PACS scale; Internal consistency and test-retest methods were used in reliability analyzes.