Molecular study of virulence factors and bioformatic of Staphylococcus aureus isolated from pregnant women suffering from urinary tract infection in Iraqi population
Irak popülasyonunda idrar yolu enfeksiyonu çeken hamile kadınlardan izole edilen Staphylococcus aureus'un virülans faktörü ve biyoformatiğinin moleküler çalışması
- Tez No: 781087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED SALİM MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada idrar yolu enfeksiyonu geçiren gebelerden izole edilen Staphylococcus aureus'ta blaZ geninin sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız, Irak'ın Bağdat kentindeki çeşitli hastanelerde idrar yolu enfeksiyonu olan 150 hamile kadından toplanan idrar örneklerini içermektedir. Tüm idrar örnekleri fiziksel ve mikroskobik olarak incelenmiştir; ayrıca bakteriyel izolatların izolasyonu ve identifikasyonu geleneksel kültür ile yapılmış, kesin tanı ve antibiyotik direnç testi VITEK sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. blaZ geni, polimeraz zincir reaksiyonu tekniği kullanılarak tespit edilmiştir. 150 idrar örneğinden 91'i kültür pozitif ve 59'u kültür negatif olarak sonuç vermiştir. Tüm S. aureus izolatları, Ampisilin, Amoksisilin, Tikarsilin ve Metisilin'e karşı yüksek düzeyde direnç (%100) gösterirken bunu Norfloksasin (%83), Azlosilin, Sefdinir ve Amoksisilin-klavulanik asit (%80) izlemiştir. Ayrıca blaZ geni tüm S. aureus izolatları arasında pozitif bulunmuştur. Plazmidinde antibiyotik direncinde önemli rol oynayan blaZ geni gibi birçok genin bulunması nedeniyle Bağdat şehrinde gebe kadınlar arasında idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabileceği ve yüksek düzeyde antibiyotik direnci gösterebileceği için S. aureus en önemli bakteri olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the frequency of the blaZ gene among Staphylococcus aureus isolated from pregnant women suffering from urinary tract infections. This study included 150 urine samples collected from 150 pregnant women with urinary tract infections in several hospitals in Baghdad, Iraq. All urine samples were examined physically and microscopically; in addition, the isolation and identification of bacterial isolates were done by traditional culture, and the final diagnosis, as well as antibiotic resistance testing, were carried out using the VITEK system. blaZ gene was detected using a conventional polymerase chain reaction technique. From 150 urine samples, 91 were culture-positive and 59 were culture-negative. All S. aureus isolates expressed a high level of resistance (100%) to Ampicillin, Amoxicillin, Ticarcillin, and Methicillin, followed by Norfloxacin (83%), Azlocillin, Cefdinir, and Amoxicillin-clavulanic acid (80%). In addition, the blaZ gene was positive among all S. aureus isolates. S. aureus was accepted as the most important bacterium because it can cause urinary tract infections among pregnant women in Baghdad city and show high level of antibiotic resistance due to the presence of many genes in its plasmid, such as the blaZ gene, which plays an important role in antibiotic resistance.