Uzaktan algılama teknolojisi ile buğday ekim başarısının tespiti ve başarısız alanların yeniden ekim karar destek sisteminin geliştirilmesi
Determination of wheat seeding success with remote sensing technology and development of re-seeding decision support system
- Tez No: 781088
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, buğday ekili alanların ekim başarısının tespiti ve ekimi başarısız olan alanların yeniden ekimi amaçlanmıştır. Buğday ekimi yapılmış deneme alanları Landsat 5 TM ve Sentinel-2 uydu görüntüleri ile takip edilmiştir. Ekimi yapılmamış, filiz çıkışı hiç olmamış veya çok az çıkış olmuş bölgeler yeniden ekilmesi gereken alanlar olarak tespit edilmiştir. Yeniden ekilecek alanların tespiti için karar destek sistemi geliştirilmiştir. Yeniden ekim karar destek sistemi için uzaktan algılama tekniği kullanılmıştır. Yeniden ekilecek alt referans alanlarının tespit edildikten sonra bu alanlardaki iklim verileri ve toprak koşulları takip edilerek yeniden ekim işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca, ilk ekilen alanlar ve sonradan ekilen alanlarda verim parametreleri; verim (kg/da), başaktaki tane sayısı (adet) ve bin tane ağırlığı (g) olarak tespit edilmiştir. Araştırma, Denemeler Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesine bağlı Yağcı mahallesinde yürütülmüştür. Araştırma sonucuna göre ekonomik olarak yeniden ekim yapılabilecek minimum alan büyüklüğü 200 m2 olarak belirlenmiştir. Deneme alanlarına ait uydu görüntüleri işlenerek NDVI değerleri saptanmıştır. Yeşil bitki örtüsünün ölçülebilir düzeyde olduğu Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat NDVI değerleri değerlendirilmiştir. Ekim işlemi 15 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ekimi başarısız alanlar ise 30 Kasım 2021 tarihinde yeniden ekim işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonradan ekilen alanlarda ana parsellere kıyasla %14 oranın daha az verim elde edilmiştir. Her iki alanda da tarla filiz çıkış derecelerinin eşit olmasından dolayı başak sayılarında bir değişiklik oluşmamıştır. Başak sayısında bir değişim izlenmemesine rağmen başaktaki tane sayısı sonradan ekilen alanlarda %6 daha az tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ekimi başarısız alanların yeniden ekim işlemi ile önemli kazanımlar elde edilebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to observing wheat fields planting uniformity and re-plant of the areas where were unsuccess planting. Landsat 5 TM and Sentinel-2 satellite data were used for observing wheat planting uniformities. The area of no plant, no germinated or very low germinated were determined as a unsuccessful areas. A decision support system was developed to determine the areas to be re-planted. Remote sensing technique was used for the decision support system. After lower reference areas to be re-planted were determined, re-planting was carried out by following the climate data and soil conditions in these areas. Yield parameters in re-planted areas and successful planted areas were also found out in the trials. These were yield (kg/da), number of grains per spike (piece) and weight of thousand grains (g). The research was carried out in the Yagci Village of the Suleymanpasa, Tekirdag. According to the results of the research, the minimum area that can be re-planted economically was determined as 200 m2. NDVI values were determined by processing the satellite data of the experimental areas. The NDVI values of October, November, December, January and February, when green vegetation can be observed, were evaluated. The planting was carried out on October 15, 2021. And re-plant was on 30 November 2021. Re-planted areas yielded 14% less yield than the previous planted areas. Since emergence of seed rate were equal in both areas, there was no change in the number of spikes. Although no change was observed in the number of spikes, the number of grains per spike was determined to be 6% less in the re-planted areas. As a result of the research, it has been determined that significant profit can be obtained by re-planting the areas that unsuccessful planting.