Kripto para madenciliğinin neden olduğu çevresel sorunlara vergi çözümleri
Tax solutions to environmental problems caused by cryptocurrency mining
- Tez No: 781094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI KEYİFLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bitcoin ve diğer kripto para birimleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda daha fazla önem kazanmakta ve kripto paraların kullanımı daha fazla tercih edilmektedir. Kripto paraların yüksek getiri oranları, işlem maliyetlerinin az olması ve üçüncü bir tarafın olmaması, bankalara veya merkezi bir otoriteye bağlı olmamasından dolayı dünya çapında daha cazip bir yatırım ve ödeme aracı haline gelmiştir. Ayrıca blockchain teknolojisi ile işlemlerin daha kolay yapılması ve herhangi bir yere gitmeden tüm işlemleri tek bir bilgisayar üzerinden yapılabilmesi de tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Ancak kripto paralardaki kullanımın artması ve kripto para elde etmek için yapılan kripto para madenciliğinin de giderek artması ile tüketilen enerjide artmaktadır. Bu çalışmada blockchain teknolojisi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tarihsel süreçleri ve ortaya çıkış nedenleri incelenmektedir. Daha sonra kripto para teknolojisi olan blockchain teknolojisinin ve kripto para madenciliğinin çevre üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu çevresel etkiler ile ortaya çıkan fazla enerji tüketimi de ele alınmaktadır. Ayrıca birkaç ülke örnek verilerek kripto para madenciliğinin ülkeler üzerindeki etkileri incelenmektedir. Kripto para madenciliği ve blockchain teknolojisi kullanımı ile ortaya çıkan fazla enerji tüketiminin ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak vergisel çözüm önerileri sunulmaktadır. Sunulan bu önerilerin etkilerini ortaya çıkararak faaliyetler sonucu gerçekleşen fazla enerji tüketimini önlemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bitcoin and other cryptocurrencies have gained more importance in recent years through the development of technology and the use of cryptocurrencies is more preferred. Cryptocurrencies have become a more attractive investment and payment tool worldwide due to their high rate of return, low transaction costs and absence of a third party, not being tied to banks or a central authority. In addition, easier transactions via blockchain technology and all transactions can be done on a single computer without going anywhere also increases the preferability of cryptocurrencies. Nonetheless, as a result of the increase in the use of cryptocurrencies and the increase in the mining of cryptocurrencies to obtain crypto money, the energy consumed is increasing. In this study, blockchain technology, historical processes of Bitcoin with other cryptocurrencies and reasons for their emergence are examined. Then, it is aimed to reveal the effects of blockchain technology and crypto money mining on the environment. The excess energy consumption that occurs with these environmental effects is also covered. In addition, the effects of cryptocurrency mining on countries are examined based on the examples of a few countries. There are tax solution recommendations that will eliminate the negative effects of excessive energy consumption and the environment due to the use of crypto monetary mining and blockchain technology. It is aimed to prevent the excessive energy consumption that is the result of the activities by uncovering the effects of these recommendations presented.