Tedarik zinciri yönetimi ve tedarikçi seçim kriterlerinin değerlendirilmesi: Medikal ürünlere yönelik bir uygulama
Supply chain management and evaluation of supplier selection criteria: An application to medical products
  1. Tez No: 781097
  2. Yazar: EMİNE SATIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi, bir ürünün hammadde halinden son müşteriye ulaştırılmasında yer alan kaynak temini, üretim ve montaj, depolama ve stok takibi, sipariş takibi, dağıtım ve teslimat gibi aktivitelerin yürütülmesine yönelik bir süreçtir. Hastaneler, faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla ihtiyaç duydukları malzemeleri ve hizmetleri istenilen zamanda, istenilen yerde, belli bir kalitede ve fiyatta temin etmek durumundadırlar. Bu bağlamda, sağlık sektörü için tedarik zinciri yönetimi maliyetleri düşürmek, israfı azaltmak, tıbbi hataları önlemek ve hizmet kalitesini artırmak amacı ile oldukça önemlidir. Bu çalışmada, hastanelerde medikal ürünlerin ve tedarikçilerin seçimi açısından etkili olan kriterler ile medikal firmalar açısından ürün tedariğinde tercih edilen kriterler belirlenerek, benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Kriterlerin seçimi, malzemenin alınmasında etkili olan sağlık personeli ile medikal firmalar tarafından yapılmıştır. Sağlık çalışanlarının kriterleri tedarikçi firmalar temel alınarak; medikal firmaların kriterleri ise tedariğini yaptıkları ürünler temel alınarak, Dickson'un tanımladığı 23 kriterin uyarlanması ile belirlenmiştir. Belirlenen kriterler önem derecelerine göre sıralanmıştır. Kriterlerin karşılaştırılması ve önem derecelerinin tespit edilmesinde,“Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden”biri olan,“Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP)”kullanılmıştır. Medikal firmalar açısından Sağlık Bakanlığı ve prosedürler kriteri; sağlık çalışanları açısından tedarikçinin teknik servis hizmeti kriteri en önemli kriter olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management is a process that delivering a product from raw material to the end customer, to carrying out activities such as sourcing, production and installation, storage and stock tracking, order tracking, distribution and delivery. Hospitals are obliged to carry out their activities with suppliying the materials and services that they need anytime, anywhere, with specific quality and price. Hereby supply chain management is essential for the healthcare sector in order to cut the costs, to reduce waste, to prevent medical errors and to improve service quality. In this study, medical devices and the selection of suppliers and preferred criteria in product supply were determined; similarities and differences were evaluated for the medical firms which they supply materials to health institutions. The selection of criterias were made by healthcare workers who has a decisional authority on to purchasing process and by the medical firms. Criterias of healthcare workers based on suppliers, along with criterias of the medical firms based on the product that they supply; were oriented with the definition 23 criterias of Dickson'. The defined criterias were sorted according to their importance. The Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the Multi-Criteria Decision-Making Methods, was used to during the comparison of the criterias and defining their importance. It has been identified as the most important criteria Ministry of Health assent and procedure criteria for the product in terms of medical firms; the suppliers technical service criteria in terms of healthcare workers.