Tip 2 diyabetli bireylerde yorgunluk ve diyabet öz yönetim arasındaki ilişki
The correlation between fatigue and diabetes self-management in the patients with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 781098
  2. Yazar: TUĞBA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabetli bireylerde yorgunluk ve diyabet öz yönetim düzeylerinin belirlenmesi, sosyodemografik özelliklerin yorgunluk ve diyabet öz yönetim üzerine olan etkisinin ortaya koyulması ve yorgunluk ile diyabet öz yönetim arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi endokrinoloji kliniği ve polikliniğinde Haziran 2021-Ocak 2023 tarihleri arasında 332 tip 2 diyabetli birey ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Kronik Hastalıkların Tedavisinde Fonksiyonel Değerlendirme-Yorgunluk Ölçeği (FACIT Bitkinlik Skalası)”ve“Diyabet Öz Yönetim Ölçeği-35”ile yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn testi, tek yönlü varyans analizi, Spearman's rho korelasyon katsayısı ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study carried out to identify the status of fatigue and diabetes self-management, to explore the effect of socio-demographic characteristics upon fatigue and diabetes self-management and to find the correlation between fatigue and diabetes self-management among type 2 diabetic patients. The study was conducted with 332 type 2 diabetic patients at endocrinology clinics and policlinics of Balıkesir Atatürk City Hospital between June 2021 and January 2023. The data of the study were gathered using“Information Request Form”,“The Functional Assessment of Chronic Illness Therapy – Fatigue (FACIT-F)”and“Diabetes Self Management Instrument-35 (DSMI)”through face to face interview technique. In order to analyze the data; numbers, percentages, means, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Dunn test, One way variance analysis, Spearman's rho correlation coefficients and Linear regression analysis were used.