Sosyal hizmet öğrencilerinin benlik saygıları ve işsizlik kaygısı arasındaki ilişkide genel yetkinlik inancının aracılık rolü: Gümüşhane Üniversitesi örneği
The mediating role of general self-efficacy on the relationship between social work students' self-esteem and the unemployment anxiety: Gümüşhane University's sample
- Tez No: 781100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN YAZICI ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada genel yetkinlik inancının, benlik saygısı ve işsizlik kaygısı arasındaki ilişkide aracılık etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğrenim gören 209 (kadın= 160; erkek=49) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; işsizlik kaygısı ölçeği, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, genel yetkinlik inancı ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından hem basılı formlar hem de online olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde t testi, korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Levene F testi, Scheffe Post-hoc testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda benlik saygısı ile işsizlik kaygısı arasındaki ilişki negatif yönde ve düşük düzeyde çıkmıştır. Benlik saygısı ve genel yetkinlik inancı arasındaki ilişki orta düzeyde ve pozitif yönlüdür. İşsizlik kaygısı ve genel yetkinlik inancı arasındaki ilişki ise negatif yönlü ve düşük düzeyde çıkmıştır. Genel yetkinlik inancının işsizlik kaygısı ve benlik saygısı arasındaki ilişkide tam aracılık rolü çıkmıştır. Araştırmada ayrıca demografik değişkenler açısından da anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effect of general self efficacy in the relationship between self esteem and unemployment anxiety was examined. The working group of the research consists of 209 undergraduate (woman=160, man=49) who study at Gumushane University Faculty of Health Sciences Department of Social Work. As a data collection tool in research, unemployment anxiety scale, Rosenberg self esteem scale, general self efficacy scale and demographical information form were used. Data collection tools were applied both printed and online by the researcher. In the analysis of the data; t test, correlation analysis, one-way variance analysis (ANOVA), Levene F test, Scheffe Post-hoc test were used. At the end of the research, the relationship between self esteem and unemployment anxiety was negative and low. The relationship between self esteem and general self efficacy is medium and positive. The relationship between unemployment anxiety and general self efficacy was negative and low. The full mediating role of general self efficacy was revealed in the relationship between unemployment anxiety and self esteem. In the research also, significant differences were determined in terms of demographical variants.