Evaluation of the ability of cytokine levels to influence immunity in group vaccinated with COVID-19 Pfizer vaccine
COVID-19 Pfizer aşısı ile aşılanmış olan bir gruptaki sitokin düzeylerinin bağışıklık yanıtını etkileme kabiliyetinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 781099
  2. Yazar: MAHA KADHIM ALI ABOKSHOT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYAM MOHAMMED SALIH ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
SARS etkeni SARS-CoV ve MERS etkeni MERS-CoV üzerine yapılan çalışmalarda elde edilmiş olan tüm bilgilere ek olarak, SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 pandemisi döneminde koronavirüslerin yapısal proteinlerinden S ve N'nin immünojenik kapasitesi ve antijen olarak S proteinini kullanan aşı adaylarının, nötralize edici antikorların aracılık ettiği koruyucu bir bağışıklık tepkisini indüklediği ortaya konulmuştur. COVID-19 hastalarında birincil ölüm nedeni başlangıçta şiddetli pnömoni ile akut solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanmıştır. SARS-CoV-2 ile enfekte kişilerin klinik tablosunda şiddetli sistemik inflamatuar duruma bağlı kardiyovasküler sorunlar ve pıhtılaşma sorunları, ağırlaştırıcı faktörler olarak dikkat çekmiştir. Prognoza rehberlik edebilecek biyobelirteçler de araştırılmıştır. Yoğun bakım ünitesine yatırılan ve ölümcül sürece ilerleyen COVID-19 hastalarında yapılan araştırmalarda, kemokinlerden MCP-3 (monosit kemotaktik protein-3) ve IP-10'un (interferon gama ile indüklenen protein-10) serum düzeylerinin yükseldiği bildirilmiştir. Pandemi sürecinde COVID-19 salgınına karşı koruyucu aşıların büyük ölçekte hızla üretilerek tüm dünyaya dağıtılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to all the information obtained in studies on the SARS agent SARS-CoV and the MERS agent MERS-CoV, during the COVID-19 pandemic caused by SARS-CoV-2, the immunogenic capacity of the S and N structural proteins of coronaviruses and also vaccine candidates using the S protein as the antigen have been shown to induce a protective immune response mediated by neutralizing antibodies. The primary cause of death in COVID-19 patients was initially defined as acute respiratory infection with severe pneumonia. Cardiovascular problems and coagulation problems due to severe systemic inflammatory state have attracted attention as aggravating factors in the clinical picture of people infected with SARS-CoV-2. Biomarkers that can guide prognosis have also been investigated. It has been reported that serum levels of MCP-3 (monocyte chemotactic protein-3) and IP-10 (interferon gamma-induced protein-10) chemokines are elevated in studies conducted in COVID-19 patients hospitalized in the intensive care unit and progressing to a fatal process. During the pandemic process, it has emerged that protective vaccines against the COVID-19 epidemic must be rapidly produced on a large scale and distributed all over the world.