Tapu kayıtlarında arazi yüzölçümlerinin üç boyutlu hesaplanması: avantaj ve fayda analizleri
Three-dimensional calculation of land areas in land registry records: advantage and benefit analysis
- Tez No: 781105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tapu yüzölçümleri iki boyutlu olarak hesaplanmakta ve bu şekilde tescil edilmektedir. Bu değer, yüzeyin gerçekte kullanılan yüzölçümüne göre farklıdır. Bu tez çalışmasının konusu iki boyutlu hesaplanan tapu yüzölçümlerinin üç boyutlu olarak hesaplanması ve bu durumun avantajları ile kazanımlarını ortaya koymaktır. Gerçekte daha büyük alan kullanan çiftçiler kullandıkları gerçek yüzey alanı yerine tapu yüzölçümlerine göre devletten destek almaktadırlar. Aynı şekilde devlet de vergi alırken tapu sahiplerinin kullandıkları gerçek yüzölçümü yerine tapu yüzölçümüne göre vergi almaktadır. Destek ve vergi hesaplamalarına ek olarak toplulaştırma, kamulaştırma ve ağaç dikimi yönüyle de tapu yüzölçümlerinin üç boyutlu hesaplanmasının incelemesi yapılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, yüzeyin sadece Y ve X eksenlerindeki koordinat değerlerine göre hesaplanan yüzölçümü değeri yerine; yüzeyin Z eksenindeki koordinat değerleri de eklenerek yüzeyin üç boyutlu modeli üretilmiştir. Yüzey modelinin üretiminde artık günümüzde yaygın olarak kullanılan insansız hava araçları kullanılmıştır. İnsansız hava aracıyla elde edilen görüntülerin değerlendirilmesi sonucunda yüzey modeli üretilmiş ve bu yüzey modelinden yüzey alanı hesaplanmıştır. Tapu yüzölçümlerinin üç boyutlu olarak hesaplanıp tescil edilmesi tapu yüzölçümü miktarının zeminde kullanılan gerçek durumuna ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Property area measurements are calculated in two dimensions and registered this way. This value is different from the actual area of the surface used. The subject of this thesis is to calculate the two-dimensionally calculated title deeds as three-dimensional and to reveal the advantages and benefits of this situation. Farmers using larger land receive support from the state according to their title deeds instead of the actual surface area they operate. In the same way, the state collects tax according to the title deed area instead of the real area used by the title holders. In addition to support and tax calculations, the three-dimensional calculation of title deed areas has been examined regarding consolidation, expropriation and tree planting. For these purposes, a three-dimensional surface model was produced by using the coordinate values in the X, Y, and Z axis of the surface instead of the surface area value calculated only according to the coordinate values in the Y and X axes of the surface. Unmanned aerial vehicles, which are widely used today, have been used in producing the surface model. As a result of the evaluation of the images obtained by the unmanned aerial vehicle, the surface model was produced, and the surface area was calculated from this surface model. As a result, calculating and registering the title deed areas in three dimensions has reached the actual state of the land area used on the ground.