Mikroservis altyapısında oluşturulan blok zinciri imajının platform bağımsız entegrasyonu
Platform independent integration of blockchain image created in microservice infrastructure
  1. Tez No: 781130
  2. Yazar: TALHA SAMET SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ KONYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya üzerinde dijital verinin artmasıyla birlikte bilginin depolanması ve paylaşılması için farklı çözümler geliştirilmiştir. Organizasyonlar bilgi teknolojileri hizmetlerini sağlamak için veri merkezi gibi devasa yatırımlar yapmaktadırlar. Böylece kurumlar veri merkezi yatırımlarını büyüterek hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sunmaya çalışırlar. Bunun yanında bulut, uç hesaplama, blok zinciri gibi yeni teknolojik çözümler de dağıtık mimaride veri depolama ve bilgi paylaşıma olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada blok zinciri ile dağıtık mimaride bilgi paylaşımı incelenmiştir. Bununla birlikte bir blok zincirinin kurulumu, uygulamanın zor ve karmaşık olması, yaygınlaştırmadaki güçlükler, mevcut altyapı ile uyumsuzluk, insan kaynağı eksikliği gibi teknolojinin yaygınlaşmasına engel olan sebeplerin ortadan kaldırılması için mikroservis altyapılarında blok zincirini oluşturmak ve buradan elde edilen imaj ile yaygınlaştırarak bu zorlukların ortadan kaldırılması uygulamalı olarak araştırılmıştır. Blok zinciri ağında versiyon güncellemek, dağıtılan bilginin düzenlenmesi ya da dağıtılan bilginin geri çekilmesi gibi bir durum blok zincirindeki karmaşadan dolayı söz konusu değildir. Ancak bir blok zinciri ağını dağıtmak ve imaj belirlemek ve bu imajı çekmek gibi işlemlerin mikroservis altyapılarıyla gerçekleştirmek, ağın yönetiminde esneklik kazanıldığı, üzerindeki uygulamaların dağıtımında kolaylık, standart paketleme, dağıtım modeli ve yaygınlaştırılması için kazanılan sonuçlar gösterilmiş ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada özel blok zinciri ağlarının mikroservisler üzerinde gerçekleştirilmesi ile ilgili öngörüler ve çıktıları özel ağlarda blok zinciri uygulamalarının yaygınlaşmasına fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte açık kaynak bileşenlerle geliştirilmiş, lisans maliyeti doğurmayan, operasyonel faaliyetleri azaltan bir çözüm olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increase in digital data around the world, different solutions have been developed for storing and sharing information. Organizations make huge investments such as data center to provide information technology services. Thus, institutions try to provide their services uninterruptedly by increasing their data center investments. In addition, new technological solutions such as Cloud, Edge Computing and Blockchain enable data storage and information sharing in a distributed architecture. In this study, information sharing in distributed architecture with blockchain is examined. In order to eliminate the reasons that prevent the spread of technology such as the establishment of Blockchain, the difficulty and complexity of its implementation, difficulties in dissemination, incompatibility with the existing infrastructure, lack of human resources, it has been researched to eliminate these difficulties with the blockchain and the image created from it in microservice infrastructures. There is no such thing as updating the version in the Blockchain network, editing the distributed information or withdrawing the distributed information due to the complexity in the Blockchain. However, the results obtained for deploying a blockchain network and performing operations such as determining an image and taking this image with microservice infrastructures, gaining flexibility in the management of the network, convenience in the distribution of applications on it, standard packaging, distribution model and dissemination have been shown and examined in practice. In this study, the predictions and outputs of the realization of private blockchain networks on microservices will benefit the spread of blockchain applications in private networks. In addition, it will be a solution developed with open source components, which does not incur license costs and reduces operational activities