Kırgız Cumhuriyeti ekonomisi için sektörler arası bağınlaşmanın zaman içerisindeki değişimi
Time-varying changes in intersectoral interdependence for the Kyrgyz Republic economy
- Tez No: 781129
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL, DOÇ. DR. RÜSTEM BARIŞ YEŞİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İktisadi planlama, makro ve sektörel ölçekli olmak üzere iki aşamada incelenmektedir. Sektörel ölçekli iktisadi planlamada girdi-çıktı analizi kilit rol oynamaktadır. Sektörlerin bağımlılık derecelerini ve yapısal değişimlerini incelemek amacıyla kullanılan girdi-çıktı analizinden elde edilen ampirik bulgular, politika yapıcıları açısından önemli bilgiler içermektedir. Bu çalışmada, Asya Kalkınma Bankası'nın 2000 ve 2018 yılları için Kırgız Cumhuriyeti başta olmak üzere, Asya ve Pasifik ülkeleri için hazırladığı girdi-çıktı tabloları kullanılmıştır. Kırgız Cumhuriyeti ekonomisi için endüstriler arası bağımlılık ilişkilerinin incelendiği çalışmada, çarpan analizi ve bağlantı etkileri hesaplanmıştır. Ayrıca ekonomide bir yapısal değişim olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla, üretim değişimlerinin ayrıştırılması (decompositon of output changes) ve çarpan üretim matrisi (multiplier product matrix) uygulamalarına gidilmiştir. Çalışmadan elde edilen ampirik bulgular, Kırgız Cumhuriyeti ekonomisinde ciddi şekilde yapısal değişim gerçekleştiğini ve finansal aracılık sektörünün ilgili değişimin öncüsü niteliğinde olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic planning is analyzed in two stages, namely macro and sectoral scale. Input-output analysis plays a key role in sectoral-scale economic planning. The empirical findings obtained from the input-output analysis, which investigates the degree of intersectoral interdependencies and structural changes, contain considerable information for policymakers. In this study, the input-output tables calculated by Asian Development Bank for Asian and Pacific countries, especially the Kyrgyz Republic, are employed. In the study analyzing the inter-industry dependency relations for the economy of the Kyrgyz Republic, multiplier analysis and linkage effects have been calculated. In addition, the decomposition of output changes and multiplier production matrix has been applied to determine whether there is a structural change in the economy. The empirical findings obtained from the study have determined that there has been a serious structural change in the economy of the Kyrgyz Republic, and the financial intermediation sector is the pioneer of the relevant change.