The 'effects-based' approach of the commission to the application of article 82 to exclusionary abuses: Is The new approach really economics friendly?
Madde 82 kapsamında komisyonun dışlayan suistimallere etki temelli bakış açısı: Yeni Bakış açısı gerçekten ekonomi dostu mu?
- Tez No: 781138
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HENRİK NORİNDER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Lunds Universitet
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin amacı, Komisyonun bu konudaki yaklaşımını eleştirmektir. 82. Maddenin hakim firmaların dışlayıcı suiistimallerine uygulanması. BT Komisyonun tutumu ve Avrupa Mahkemelerinin tüketici refahı ve toplam ortak pazarda etkinlik ve yenilik kapasitesi ve ekonomik Avrupa Birliği'nin gelişimi. Komisyonun eski yaklaşımı kullanmadığı için 82. maddeye yönelik sert eleştirilere maruz kalmıştır. yeni ekonomik teoriler ve Komisyon tarafından kullanılan analizler ve Avrupa Mahkemeleri, suiistimallerin biçimsel tanımına dayanıyordu. davranışın verimlilik ve tüketici refahı üzerindeki gerçek etkisinden daha fazla. Yeni ekonomik teoriler, dışlayıcı davranışların biçimci yaklaşım altında suistimal olarak tanımlanan baskın firmalar aslında verimlilik ve tüketici refahını artırıcıdır. bu yüzden Komisyonun bu alana müdahalesi rakipleri korurken, tüketicinin refahını, verimliliğini ve rekabetini fiilen engellemektedir. AB. Bu, AB'nin ekonomik performansını ve Komisyon, önemli müdahalesi nedeniyle suçlandı. baskın firmaların ticari faaliyetleri. Bütün bu eleştirilerin ardından Komisyon, uygulanmasına yönelik yaklaşımı modernize etmeye karar verdi. Dışlayıcı davranışlara ilişkin 82. madde. Bu nedenle, Komisyon bir Tartışma Belgesi yayınladı1 getirmeyi amaçlayan Aralık 2005'te dışlayıcı davranışlara etki temelli ve ekonomi dostu yaklaşım hakim firmalardan. Komisyon, tüketicilerin menfaatlerini ve rakiplerin çıkarları üzerindeki verimlilik değerlendirmesi. bu dışlayıcının etkinliği ve tüketici refahını artırıcı rolü davranışları ve pazar üzerindeki fiili etkiye odaklanmanın önemi davranışların formalistik tanımları yerine vurgulanmıştır. Tartışma kağıdı. Ancak, Komisyon tarafından önerilen analiz, aslında şekilci yaklaşımla uyumlu iken, odak noktası hakim firmaların dışlayıcı davranışlarının rekabete aykırı etkileri. Bu tez, Komisyonun aslında bir 82. Maddenin uygulanmasında ekonomik temelli analiz. Üç yıl sonra Tartışma Belgesi, Komisyon bir Kılavuz Belge yayınladı2 bir ... için biçimsel yaklaşımda gelişme, ancak çoğunlukla Tartışma kağıdı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to criticize the Commission's approach to the application of Article 82 to the exclusionary abuses of the dominant firms. It is a very interesting and hot topic as the attitude of the Commission and the European Courts have many implications on the consumer welfare and total efficiency in common market and innovation capacity and the economic development of the European Union. The old approach of the Commission towards the Article 82 has been criticized harshly as it does not utilize the new economic theories and the analysis used by the Commission and the European Courts was based on the formalistic definition of the abuses rather than the actual effect of the conduct on efficiency and consumer welfare. The new economic theories suggest that the exclusionary conducts of the dominant firms which are defined as abuse under the formalistic approach are actually efficiency and consumer welfare enhancing. Therefore, the intervention of the Commission in this area protects the competitors while it actually hampers the consumer welfare, efficiency and competition in the EU. This has affected the economic performance of the EU and the Commission was blamed because of its significant intervention in the business activities of the dominant firms. After all these criticisms, the Commission decided to modernize the approach towards the application of Article 82 to the exclusionary conducts. Therefore, the Commission published a Discussion Paper1 in December 2005 which aims to bring an effects-based and economics friendly approach to the exclusionary conducts of the dominant firms. The Commission put the interests of the consumers and the efficiency consideration over the interests of the competitors. The efficiency and consumer welfare enhancing role of the exclusionary conducts and the importance of focusing on the actual effect on the market instead of the formalistic definitions of the conducts are stressed in the Discussion Paper. However, the analysis proposed by the Commission was actually in line with the formalistic approach while the focus was on the anti-competitive effects of the exclusionary conducts of the dominant firms. This thesis will show that the Commission actually failed to bring an economics-based analysis in the application of Article 82. Three years after the Discussion Paper, the Commission published a Guidance Paper2 for an improvement in the formalistic approach but it is mostly inline with the Discussion Paper.