Türk modernleşmesi bağlamında tüketim kalıplarının gündelik yaşam pratiklerine yansıması: Erken Cumhuriyet Dönemi yazılı basın reklamlarının günümüzle karşılaştırmalı analizi
Reflection of consumption patterns in daily life practices in the context of Turkish modernization: A comparative analysis of Early Republic Period printed media advertisements with today's press advertisements
- Tez No: 781142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu, Türk modernleşme sürecinin tüketim kalıpları üzerinden gündelik hayata nasıl yansıdığı oluşturmaktadır. Türk modernleşme sürecini, tüketim alışkanları ve gündelik hayat ile ilişkilendirerek ele alan çalışmaların az olması konunun özgünlüğünü oluşturmaktadır. 1933 yılında yayımlanmış yazılı basın reklamları ile 2022 yılı içerisinde yayımlanmış yazılı basın reklamlarının analizi tüketim alışkanlıkları üzerinden gündelik hayatta ne gibi değişimlerin ortaya çıktığını gösterecektir. Aynı zamanda her iki dönemin toplumsal yaşamında benzer yönler var ise bunların neler olduğunun tespit edilmesini sağlayacaktır. Gazeteler, 1930'lu yılların en önemli medya mecrasıdır. Bu nedenler gazetelerde yayımlanan reklamlar, dönemin tüketim alışkanları ve gündelik hayat tarzları konusunda aydınlatıcı bilgiler sunmaktadır. Yazılı basın reklamları üzerinden yapılacak analizler ile Türk modernleşmesinin, Cumhuriyet'in başlangıcından günümüze toplumsal yaşamda nasıl bir gelişim gösterdiği tespit edilmeye çalışılacaktır. Türk modernleşme sürecinin, tüketim toplumu kavramı üzerinden gündelik hayat pratikleri ile ilişkilendirilerek incelenmesi Türk modernleşme sürecine daha geniş açıdan bakma fırsatı sunmaktadır. Siyasi, hukuki ve ekonomik zeminde yapılan incelemelerin ardından modernleşme olgusunun tüketim ve gündelik hayat ile ilişkilendirilerek analiz edilmesi, Türk modernleşmesinin, günümüzde toplum yaşamında ne gibi değişiklikleri ortaya çıkardığını daha iyi gözlemleme imkanı sunacaktır. Böylece Türk modernleşmesinin toplum yaşamındaki etkisinin ortaya çıkardığı sonuçları daha iyi değerlendirme imkanına sahip olunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Subject of this thesis is how the Turkish modernization process is reflected in daily life through consumption patterns. The lack of studies dealing with Turkish modernization process by associating it with consumption habits and daily life consitutes the originality of the subject. The analysis of print media ads published in 1933 and media ads published in 2022 will show what kind of changes occur in daily life through consumption habits. At the same time, if there are similar aspects in the social life of both periods, it will help to determine what they are. Newspapers were the most important media of the 1930s. For these reasons, advertisements published in newspapers provide enlightening information about the consumption habits and daily life styles of the period. The concept of consumer society is a new field of study in socail sceince. Examining the Turkish modernizaiton process by assocaiting it with daily life practices through the concept of consumer society offers oppurtunity to look at the Turkish modernization process from a wider perspective. Analyzing the phenomenon of modernization by assocaiting it with consumption and a daily life after the analyzes on the political, legal and economic grounds will provide the oppurtunity to better observe what kind of changes Turkish modernization has brought about in the life of society today. Thus, it is expected to have the opportunity to better evaluate the effects of Turkish modernization on socail life.