Bitcoin trend oluşumlarının Elliott Dalga Prensipleri ile ilişkileri
- Tez No: 781156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DİLARA DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Sermaye Piyasaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Finansal piyasalar tarihi boyunca insanlar tasarrufları ile yatırımlar gerçekleştirip, tasarruflarını değerlendirme çabası göstermişlerdir. İtibari para sisteminin ve mevcut finansal işleyiş yapısının buna çok uygun olduğu söylenebilmektedir. Jeopolitik şartlara göre sermaye akışı belirli finansal araçlar içinde sürekli hareketlidir ve sık olarak yön değiştirmek ister. Bunun temel sebebi, sermaye sürekli olarak kazançlı ve güvenli olabileceği bir yer aramaktadır. Bu sebepten dolayı yatırımcılar farklı analitik metotlarla, farklı periyotlar ve farklı finansal enstrümanlar için analizler gerçekleştirmiş ve yatırımlarını gerçekleştirebilecekleri finansal enstrümanları seçmeye çalışmışlardır. Bu özellikle günümüz ve günümüze yakın finans tarihi boyunca popülaritesini oldukça artıran bir durumdur. Finansal enstrümanlar üzerinde analiz çalışması denince akla ilk olarak temel analiz ve teknik analiz metotları gelmektedir. Teknik analiz geçmiş fiyat hareketlerini genel kitle tarafından kabul görmüş metotlarla inceleyip, gelecek fiyat hareketli hakkında tahminde bulunmaya yarar. Burada 'tahmin' vurgusu önemlidir çünkü hiçbir analitik çalışma kesin sonuçlar vermemektedir. Gelecek vadeler için tahminlerde bulunmaya yarayan araçlardır. Çalışma amacı; Bir teknik analiz metodu olan Elliott Dalga Prensipleri ile yeni bir finansal enstrüman olarak sayabileceğimiz Bitcoin'in incelenmesiydi. Bitcoin'i seçme sebebim temel olarak yeni bir ürün olması ve üzerine literatür olarak analitik çalışmaların fazlaca yapılmamış olmasıdır. Elliott Dalga Prensipleri'ni analitik metot olarak seçme sebebim ise ileri vade trendler ve geçmiş trendleri inceleme konusunda iyi bir yapıya sahip olmasıdır. Bitcoin'in özellikle 2010 yılından bu yana ciddi bir yükseliş gerçekleştirdiğini görülmektedir. Burada oluşan trendlerin anlamlı bir yapıda olup olmadığı büyük merak konusudur. Trendler denince teknik analizde özellikle Elliott Dalga Prensipleri ön plana çıkan analitik metotların ilk sıralarında yer alır. Elliott Dalga Prensipleri ile 2010 yılından başlayan Bitcoin yükseliş hareketinin geçmiş trendlerini incelenecek ve prensiplere uygun dalga modelleri olup olmadığını kontrol edilecektir. Akabinde ise, yine Elliott Dalga Prensipleri ile gelecek dönemlere ilişkin fiyat tahminlerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have sought to invest and make the most of their savings through financial markets. We can say that the current financial system and structure is well suited for this purpose. The flow of capital moves constantly among certain financial instruments according to geopolitical conditions, and often changes direction, seeking a place where it can be profitable and safe. For this reason, investors have used various analytical methods to analyze different periods and financial instruments, and have tried to select financial instruments for investment. This is particularly true in recent and contemporary financial history, where popularity has greatly increased. When it comes to analyzing financial instruments, the first methods that come to mind are fundamental analysis and technical analysis. Technical analysis examines past price movements using widely accepted methods and tries to predict future price movements. The emphasis on“prediction”is important here because no analytical study provides definite results. They are tools for making predictions for future periods. My goal in this study was to examine Bitcoin, a new financial instrument that can be considered, using Elliott Wave Principles, a technical analysis method. The reason for choosing Bitcoin is primarily its novelty as a product and the fact that there are not many analytical studies on it in the literature. The reason for selecting Elliott Wave Principles as an analytical method is its good structure for examining future trends and past trends. We see that Bitcoin has experienced a significant increase, especially since 2010. One of the major questions here is whether the trends that have emerged have a meaningful structure. Among the analytical methods that particularly stand out in technical analysis when it comes to trends, Elliott Wave Principles are among the first. We will examine the past trends of Bitcoin's upward movement starting in 2010 using Elliott Wave Principles, and check whether the wave models are consistent with the principles.