Sunay Akın'ın şiirlerinin söz dizini (Sıklık-dil-kavram)
Word index of Sunay Akın's poems (Frequency-language-concept)
  1. Tez No: 781155
  2. Yazar: HASAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinden çalışmamızın birinci bölümünde genel çizgileriyle bahsedilmiş peşinden de bu dönemin zihinlerde etki bırakmış önemli şairi Sunay Akın'ın hayatı, eserleri ve edebi kişiliği hakkında tatminkâr açıklamalar verilmiştir. Çalışmamızın diğer bölümündeyse Sunay Akın'ın bütün şiirleri dijital ortama aktarılmış, Microsoft Excel programı üstünde dizin çalışması gerçekleşmiş ve AntCont programıyla sözcük sıklıklarına erişilmiştir. Bu sınıflama ve hazır bir duruma getirmenin peşinden Sunay Akın'ın bütün şiirlerinin söz dizini meydana getirilmiştir. Öte yandan kelimelerin köken bilgisi üstünde de çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu dizin çalışmasıyla sonuç kısmında Sunay Akın'ın şiirlerinde en fazla yararlanılan kavram ve kelimelerin bilgisine erişilmiş, öte yandan yapılan kelime kökeni araştırmasıyla da en fazla hangi dilden kelime alındığı bilgisine de erişilmiş ve bu bilgilerin hepsi grafikler şeklinde gösterilmiştir. Bütün şiirlerinde sarf ettiği kavramlar ve kelimeler üstünde değişik yorumlardan söz ettikten sonra tez tamamlanmıştır. Bu çalışma neticesinde meydana getirilen söz dizininin Sunay Akın ile ilgili çalışılacak araştırmalara ışık kaynağı olması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our work, Republican Era Turk poetry is briefly mentioned and after that there are important statements about the era's poet Sunay Akın's life, works and literature personality. In the other chapter of our work, all of Sunay Akın's poems are transferred into a digital area. The directory process is made on Microsoft Excel and with AntCont program word frequency has been reached. After this classification and preparation, Sunay Akın's all poem's word directory has been created. On the other hand, a study was carried out about the origin of words. With this index study, the knowledge of the most used concepts and words in Sunay Akın's poems have been reached in the conclusion part, on the other hand, with the word origin research, it was possible to access to the information of the language whose words are taken from the most, and all of this information was shown in the form of graphics. After mentioning different interpreations on the concepts and words he used in all of his poems, the thesis was completed. It is desired that the syntax created as a result of this study will be the source of light for the researches about Sunay Akın.