The relationship between bitcoin returns and google trends: Country-level evidence
Bitcoin fiyat ve getirisi ile google arama sonuçları ilişkisi: Ülke bazlı inceleme
- Tez No: 628358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu makale, Google Trends arama sorguları ve Bitcoin fiyatı arasındaki ilişkiyi seçilen 20 ülke ile 01 Ocak 2017- 30 Eylül 2019 tarihleri arasını incelemektedir. İlk olarak bu iki verinin korelasyonunu incelenmiştir. Belirlenen iki değişkenin korelasyonunun belirli bir dönem sonunda ciddi olarak azaldığını belirlenmiştir. Bu yüzden veri setimizi 2 parçaya ayırılmıştır. Ayrıca, seçilen 20 ülke, Google Trends arama verileri ile olan korelasyonlarına göre 5 grupta konsolide edilmiştir. Ayrıca, Google Trend arama sorguları ile günlük bazda Bitcoin fiyatı ve fiyat dalgalanmaları arasında nedensellik ilişkisi olup olmadığını göstermek için Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Granger nedensellik testini uygulamadan önce her bir değişkenin durağanlık testleri yapılmıştır. Yapılan testlerinin sonucunda; arama verileri ile Bitcoin fiyatı arasında tek yönlü, gün içi fiyat dalgalanması ve aramalar arasında ise çift yönlü bir nedensellik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the correlation between Google Trends search queries and Bitcoin returns at the country level over period 01 January 2017 to 30 September 2019. We first examined the correlation between these two variables. We found that the correlation between the two variables decreased significantly after a certain period. Therefore, our data set is divided into two parts. Besides, selected twenty countries were consolidated into 5 groups based on their correlation with Google Trends search data. Moreover, the paper also runs the Granger causality test to check for the causality relationship between Google Trend search queries and Bitcoin price and volatility. Before applying the Granger-causality test, the stationarity tests are also performed. It is shown that there was a one-way causality between search data and Bitcoin price, and a two-way causality between search data and daily volatility of Bitcoin.