Influence of antibiotic, acid, and salt stress on resistance of escherichia coli o157:h7
Antibiyotik, asit ve tuz stresinin escherichia coli o157:h7 direncine etkisi
- Tez No: 781159
- Danışmanlar: PROF. DR. MARYANNE DRAKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: North Carolina State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı antibiyotik, asit ve tuzun Escherichia coli O157:H7'nin stres tepkisi üzerindeki etkisini anlamaktır. E. coli hücreleri, 4 saat boyunca her bir stresin ölümcül olmayan seviyelerine maruz bırakıldı ve stres sonrası tolerans ve virülans faktör üretimi değerlendirildi. Kapiler tüp yöntemi kullanılarak ısı toleransı (56oC) belirlendi ve asit toleransını değerlendirmek için simüle edilmiş mide sıvısı (SGF, pH 1.5) kullanıldı. Stresli ve kontrol hücreleri üç replika halinde değerlendirildi. Çalışmanın ilk bölümünde subletal antibiyotik düzeylerinin virülans faktör üretimi, SGF'de sağkalım ve ısı toleransı (56oC) üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üç antibiyotik (trimetoprim, ampisilin ve ofloksasin) için minimum inhibe edici konsantrasyon (MIC), seyreltme serisi yöntemi kullanılarak iki E. coli O157:H7 suşu için belirlendi. Daha sonra virülans faktörü üretimi (Stx, Hly, EaeA), lacZ gen füzyonlarının oluşturulması ve ardından Miller testinin (β-galaktosidaz testi) kullanılmasıyla değerlendirildi. Antibiyotik maruziyetini takiben ısı toleransı ve SGF sağkalımı, kontrol hücrelerine kıyasla azaldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to understand the impact of antibiotic, acid, and salt on the stress response of Escherichia coli O157:H7. E. coli cells were exposed to sublethal levels of each stress for 4 hours and post stress tolerance and virulence factor production were evaluated. Heat tolerance (56oC) was determined using the capillary tube method, and simulated gastric fluid (SGF, pH 1.5) survival was used to assess acid tolerance. Stressed and control cells were evaluated in triplicate. In the first part of the study, the impact of sublethal levels of antibiotic on virulence factor production, survival in SGF, and heat tolerance (56oC) were studied. The minimum inhibitory concentration (MIC) for three antibiotics (trimethoprim, ampicillin, and ofloxacin) was determined for two E. coli O157:H7 strains using the dilution series method. Subsequently, virulence factor production (Stx, Hly, EaeA) was evaluated by the creation of lacZ gene fusions followed by use of the Miller assay (a β-galactosidase assay).