Koroner arter hastalığı olan hastalarda stent restenozunu öngörmede tam kan viskozitesinin değerlendirilmesi
Assessment of whole BLOOD viscosity in predicting stent restenosis in patients with coronary artery disease
- Tez No: 781158
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL AKAR BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı (KAH) dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. KAH tedavisinde perkütan koroner girişim (PKG), en yaygın olarak kullanılan revaskülarizasyon yöntemidir. PKG'nin kullanımının artması ile stent içi restenoz (SİR) daha önemli ve sık karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Tam kan viskozitesi (TKV) önemli bir prediktör olarak kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda rol oynamaktadır. Biz bu çalışmada endotelyal inflamasyonun TKV ile ilişkisini göz önünde bulundurarak SİR gelişiminde TKV'nin rolünü araştırmayı planladık. Metot: Çalışmaya Mart 2019 ile Haziran 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesinde kronik koroner sendrom ön tanısı ile koroner anjiyografi (KAG) yapılmış hastalar alındı. SİR saptanan ve çalışma kriterlerine uyan 342 hasta restenoz grubuna (vaka), bu kriterlere uymayan 460 hasta ise kontrol gruba dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, implante edilen ilk stentine ilişkin anjiyografi görüntüleri hasta dosyaları, medeczane verileri ve e-nabız sistemi kullanılarak retrospektif olarak tarandı. TKV, hematokrit (HCT)(%) ve plazma protein konsantrasyonu (g/L) ile hem LSR (düşük kesme hızı 0.5 s-1) hem de HSR (yüksek kesme hızı 208 s-1) için Simone ve arkadaşlarının doğrulanmış formülleri ile hesaplandı. SİR'i öngörmek amacıyla ve HSR/LSR seviyelerinin prediktif değerlerini belirlemek için ROC eğrisi analizi yapıldı. Ardından, kümülatif risk oranları Kaplan-Meier yöntemiyle hesaplandı ve log-rank testi kullanılarak düşük ve yüksek TKV'si olan gruplar hem HSR hem de LSR için karşılaştırıldı. Ayrıca HSR ve LSR'nin restenozun bağımsız öngördürücüsü olup olmadığını değerlendirmek için iki ayrı modelde çok değişkenli Cox regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışma popülasyonun ortalama yaşı 63±10 yıl ve hastaların %75'i (n=599) erkek idi. Hastaların 339'unda (%42) diyabet, 567'sinde (%72) hipertansiyon, 231'inde (%29) dislipidemi saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary artery disease (CAD) is one of the leading causes of death in the world. There have been many developments in the diagnosis and treatment of CAD in recent years. Percutaneous coronary intervention (PCI) is a commonly used revascularization method in the treatment of CAD. With the increasing use of PCI, in-stent restenosis (ISR) has become a more important and common problem. Whole blood viscosity (WBV) plays a role as an important predictor of cardiovascular diseases. In this study, we planned to investigate the role of WBV in the development of ISR, considering the relationship between endothelial inflammation and WBV. Method: Patients who underwent coronary angiography (CAG) with a prediagnosis of chronic coronary syndrome at Ankara City Hospital between March 2019 and June 2022 were included in the study. 342 patients with ISR who suitable for the including criteria were included in the restenosis group (cases), and 460 patients who did not suitable these criteria were included in the control group. Demographic data of the patients included in the study, angiography images of the first implanted stent were scanned retrospectively using patient files, medical records, and e-nabiz system. WBV was calculated with HCT (%) and plasma protein concentration (g/L) with the validated formulas of Simone et al for both LSR (low shear rate 0.5 s-1) and HSR (high shear rate 208 s-1). ROC curve analysis was performed to predict ISR and to determine predictive values of HSR and LSR levels. Additionally, the cumulative risk ratios were calculated by the Kaplan-Meier method and groups with low and high WBV were compared for both HSR and LSR using the log-rank test. Also, multivariate Cox regression analyzes were performed in two separate models to evaluate whether HSR and LSR were independent predictors of restenosis. Results: The mean age of the study population was 63±10 years and 75% (n=599) of the patients were male. Diabetes was detected in 339 (42%), hypertension in 567 (72%), and dyslipidemia in 231 (29%) of the patients. HSR (16.8±1.0 vs.