Elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi (TMK m. 644)
Conversion of joint ownership to shared ownership
- Tez No: 781164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Miras ortaklığında terekenin paylaşılmasından önce tereke veya terekeye dahil bir mal ya da hak üzerinde mirasçıların tasarrufta bulunması geçmişten beri sorun oluşturmaktadır. Türk Medeni Kanunu'nun 644. maddesi ile mirasçıların tereke üzerinde tasarrufta bulunması kolaylaştırılmıştır. Çalışmamızda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında elbirliği ilkesi, paylı mülkiyet, miras ortaklığı, elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürtülmesinin konusu, tarafları, yargılama süreci, davayı geciktiren sebepler ve elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesine yönelik düzenleme yapma ihtiyacı incelenmiştir. Çalışmamızın amacı elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesini Yargıtay kararları ışığında değerlendirmek ve Türk Medeni Kanunu'nun 644. maddesinde öngörülen elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesinin kapsamı, şartları, içeriği ve yargılama süreci incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Prior to the sharing of the estate in the inheritance partnership, the heirs' disposition on the estate or a property or right included in the estate has been a problem since the past. With Article 644 of the Turkish Civil Code, it has been made easier for the heirs to dispose of the estate. In our study, the principle of cooperation within the scope of the Turkish Civil Code No. 4721, the joint ownership, the inheritance partnership, the subject of the conversion of the cooperative ownership to the joint ownership, the parties, the trial process, the reasons for delaying the case and the need to make arrangements for the conversion of the cooperative ownership into shared ownership were examined.The aim of our study is to evaluate the conversion of cooperative ownership to shared ownership in the light of Supreme Court decisions and to examine the scope, conditions, content and trial process of the conversion of cooperative ownership into shared ownership stipulated in Article 644 of the Turkish Civil Code.