Ortaklığın giderilmesinde dava şartı arabuluculuk uygulaması
Application of mediation as a condition for lawsuit in the elimination of partnership
- Tez No: 1008992
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER UYUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Arabuluculuk Kanunu'na 7445 sayılı Kanunun 37. maddesi ile eklenen madde 18/B'nin getirdiği en büyük yeniliklerden biri, taşınır ve taşınmaz malların paylaştırılması ve ortaklığın giderilmesiyle ilgili ihtilaflarda dava açmadan önce arabuluculuk yoluna başvurulmasının dava şartı olmasıdır. Ortaklığın giderilmesi davası, birlikte mülkiyetin ferdî mülkiyete dönüştürülmesini ve ortaklığa konu mal ve hakların ortaklar arasında paylaştırılmasını amaçlar. Taşınır ve taşınmaz malların paylaştırılması ve ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklarda arabuluculuğun dava şartı olması, yalnızca arabuluculuğa başvuru açısından bir zorunluluktur. Arabuluculuk sürecini sürdürme, süreçten vazgeçme, süreci sonlandırma, anlaşmama halinde yeniden arabuluculuğa başvurma veya dava yoluna gitme hususlarında iradilik ilkesi geçerlidir. Ortaklığın giderilmesi davalarında dikkat çeken özellik, taraf sayısının çokluğudur. Gerek taraf sayısının çokluğu gerekse taraflar arasındaki iletişim sorunları, tarafların aralarında anlaşarak ortaklığı gidermeye ilişkin karara varmalarını zorlaştırır. Mahkeme tarafından özellikle kamuya açık ihale yoluyla satışa karar verildiğinde, dava ve satış masrafları sebebiyle, satış bedelinin önemli bir kısmı harcanmaktadır. Ayrıca satıştan elde edilen bedel, tarafları tatmin etmemektedir. Ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıkların arabuluculuk yöntemiyle çözümü, tarafları iktisaden avantajlı bir konuma getirebilir. Ayrıca uyuşmazlık, arabuluculuk yönteminde daha hızlı çözüme kavuşabilecektir. Arabuluculuk yoluna başvurulduğunda, karşılıklı iletişim kurularak tarafların ortak isteğine en uygun çözüm bulunabilir, mallar icra yoluyla satılmaksızın aile içinde kalabilir. Genellikle akraba olan ortakların sosyal ilişkileri zarar görmeden ortaklık sonlandırılabilir. Böylece toplumsal barışa katkı sağlanmış olur. Bu çalışmanın ilk bölümünde genel olarak ortaklığın giderilmesi ile elbirliği mülkiyeti ve paylı mülkiyet hallerinde ortaklığın nasıl giderileceği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi arabuluculuk hakkında bilgi verilerek, ortaklığın giderilmesinde dava şartı arabuluculuk kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ortaklığın giderilmesinde arabuluculuğa başvurulması halinde uygulamada ortaya çıkacak sorunlara değinilmiş, uygulamada oluşabilecek sorunlara çözüm önerisi sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant innovations introduced by Article 18/B, added to the Mediation Law through Article 37 of Law No. 7445, is the requirement to resort to mediation as a precondition for litigation in disputes concerning the division of movable and immovable property and the dissolution of co-ownership. The purpose of a partition lawsuit is to convert joint ownership into individual ownership and to distribute the jointly owned property and rights among the co-owners. The requirement to pursue mediation in disputes related to the partition of movable and immovable properties and the dissolution of co-ownership only imposes an obligation to initiate the mediation process. The principle of voluntariness still applies regarding the continuation of the mediation process, withdrawal from the process, termination of the process, reapplication for mediation in the case of disagreement, or proceeding to litigation. A prominent feature of dissolution of co-ownership cases is the large number of parties involved. Both the multiplicity of parties and communication issues between them often hinder reaching a consensual decision to dissolve the co-ownership. When courts order the sale of the jointly owned property, particularly through public auction, a substantial portion of the proceeds is consumed by litigation and sale-related costs. Moreover, the amount obtained from the sale frequently fails to meet the expectations of the parties. Resolving disputes related to the dissolution of co-ownership through mediation may place the parties in a more economically favorable position. In addition, disputes can be resolved more swiftly through mediation. By facilitating mutual communication, mediation can lead to a solution that best reflects the parties' shared preferences; thus, the property can remain within the family without being subject to forced sale. The partnership can often be dissolved without damaging the social relationships of co-owners, who are typically relatives. Since co-owners are often relatives, their social relationships can be preserved while dissolving the co-ownership, thereby contributing to social harmony. The first part of this study focuses on the general principles of the dissolution of co-ownership and the ways in which co-ownership is terminated in the cases of joint ownership and tenancy in common. The second part provides an overview of mediation as an alternative dispute resolution method and explains the concept of mandatory mediation as a precondition for litigation in partition cases. The third part addresses practical issues that may arise in the application of mediation in co-ownership dissolution and offers possible solutions to these challenges.