Aile hekimliği polikliniğine başvuran tip 2 diyabetli bireylerde hastalık algısı ve özetkililik düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of disease perception and self efficiency level of individuals with type 2 diabetes applying to the family medicine polyclinic
  1. Tez No: 781174
  2. Yazar: ÖZLEM EVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diabetes mellitus (DM) kronik, hiperglisemi ile karakterize multisistem bir hastalıktır. Hastalığın sebep olduğu kan glukoz seviyelerindeki dalgalanmalar mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara artmasına sebep olmaktadır. Bu durum diyabet hastalarının yaşam kalitesinin bozulmasına ve yaşam süresinin kısalmasına neden olmaktadır. Çalışmamız Tip 2 diyabet tanılı olan katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin yanı sıra hastalığa ilişkin faktörlerinin, hastalık algılarına ve öz etkililik düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılan 150 hastaya 23 soruluk anket formu ile, Kısa Hastalık Algısı Ölçeği ve Tip II Diyabet Öz etkililik Ölçeği uygulanmıştır. Tip 2 diyabet hastaları ile yaptığımız bu çalışmada kısa hastalık algı ölçeği ortalama puanı 36,44±10,17 olarak belirlendi. Kadınların hastalık algısı puanı erkeklere göre daha yüksekti. Çalışmamızda diyabet öz etkililik ölçeği toplam puan ortalaması 67,80 ±12,57 olarak belirlendi. Toplam kısa hastalık algı ölçeği puanı ile toplam diyabet öz etkililik ölçeği puanı arasında negatif zayıf derecede istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın birinci basamakta hastalık algısı ve diyabet öz yönetimi açısından literatüre katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Benzer çalışmaların birinci basamakta ve daha çok katılımcı ile yapılabilmesi hastaların diyabete yönelik öz yönetim davranışlarını ve yaşam kalitesini arttırabilmek adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a chronic metabolic disease characterized by hyperglycemia. Changes in blood glucose level caused by the disease cause an increase in microvascular and macrovascular complications. This causes the quality of life of diabetic patients to deteriorate and their life span to shorten. Our study was carried out to examine the sociodemographic characteristics of the participants with type 2 diabetes, as well as the effects of disease-related factors on their perceptions of the disease and their self efficacy levels. A questionnaire consisting of 23 questions, Brief Illness Perception Scale and Type II Diabetes Self Efficacy Scale were applied to 150 patients who participated in the study. In this study we conducted with type 2 diabetes patients, the mean score of the short illness perception scale was determined as 36.44±10.17. The disease perception score of women was higher than that of men. In our study, the diabetes self efficacy scale total score was determined as 67.80 ± 12.57. It was found that there was a negative weak statistically significant relationship between the total brief illness perception scale score and the total diabetes self efficacy scale score. We think that our study can contribute to the literature in terms of disease perception and diabetes self management in primary care. It is important to carry out similar studies in primary care and with more participants in order to increase the self management behaviors and quality of life of patients towards diabetes.