Clinical study of interleukin-6 and some biochemical paramical in hypothyroidism patients
Hipotiroidi hastalarında interlökin 6 ve bazı biyokimyasal paramiyallerin klinik çalışması
- Tez No: 781173
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç, hipotiroidizmdeki kronik inflamasyon ile bazı kimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmak ve oksidatif stres (ROS) seviyelerindeki değişiklikleri ve antioksidan seviyelerindeki düşüşü incelemek, ayrıca bazı eser elementlerin seviyelerindeki düşüşü incelemektir. elementler. Çalışmaya dahil edilen hastalar, hipotiroidi sorunu olan 120 hastadan oluşan hasta grubunun bulunduğu Bağdat Eğitim Hastanesi'ne gelen hipotiroidili hastalardan rastgele alındı ve kontrol grubu olarak diğer 120 sağlıklı kişi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar hastalığın ileri yaşta geliştiğini gösterdiğinden, yaşın hipotiroidi gelişiminde büyük önemi vardı. Sitokinler, hipotiroidizmi olan hastalarda önemli göstergelere sahipti, ancak nispeten az klinik öneme sahipti. İz element seviyelerindeki değişiklikler, interlökin seviyelerini azaltarak inflamatuar hastalıkların gelişme şansının artmasına neden olabilir. Hastalarda lipid profili düzeyleri önemli ölçüde etkilenmiştir ve lipid profilindeki değişiklikler hipotiroidi gelişiminin bir nedeni olabilir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında demir istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çinko emilimine yardımcı olabilecek hipotiroidili hastalarda çinkonun büyük önemi vardı. Y ve MDI, hipotiroidizmi olan hastalarda antioksidanların etkisini gösteren istatistiksel bir öneme sahipti.
Özet (Çeviri)
The aim is to study the relationship between chronic inflammation in hypothyroidism and some chemical parameters and to study changes in the levels of oxidative stress (ROS) and a decrease in the levels of antioxidants, in addition to studying the decrease in the levels of some trace elements. The patients in the study were randomly taken from hypothyroid patients coming to Baghdad Teaching Hospital, where the patient group included 120 patients with problems with hypothyroidism and compared with 120 other healthy people as a control group. Age had great importance in the development of hypothyroidism, as the results indicated the development of the disease at an advanced age. Cytokines had important indicators in patients with hypothyroidism, but relatively little clinical importance. Changes in the levels of trace elements may lead to greater chances of developing inflammatory diseases by reducing interleukin levels. The levels of the lipid profile were significantly affected in the patients, and changes in the lipid profile may be a reason for the development of hypothyroidism. Iron was not statistically significant when compared to the control group. There was great importance of Zinc in patients with hypothyroidism, which may contribute to aiding zinc absorption. Y and MDI had statistical significance, indicating the influence of antioxidants in patients with hypothyroidism.