Effects of using emulsifier as feed additive on growth and reproductive performance of zebrafish (Danio rerio Hamilton, 1822)
Yem katkı maddesi olarak emülgatör kullanımının zebra balığı'nın (Danio rerio Hamilton, 1822) büyüme ve üreme performansı üzerine etkisi
- Tez No: 781216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, balık yağı, ayçiçeği veya keten tohumu yağı ile birlikte emülgatör (E-476) kullanılarak hazırlanan yemlerin zebra balığının büyüme performansı, yemden yararlanma, gamet ve embriyo kalitesi, yumurtlama performansı üzerindeki etkisini değerlendirmek ve yağ asit profilini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 146 gün süren denemede 6 adet diyet grubu oluşturulmuş ve bu gruplarda balık, ayçiçeği (S) ve keten tohumu (L) yağları ve PGPR (%0.06) kullanılmıştır. Her grupta 30 adet zebra balığı kullanılmış olup, denemeler 3 tekerrürlü olacak şekilde tasarlanmıştır. Kontrol, S6%L0% ve S0%L6% besleme grupları PGPR içermezken, geri kalan Kontrol+PGPR, S6%L0%+PGPR ve S0%L6%+PGPR grupları PGPR içermektedir. PGPR içeren yemlerle beslenen balıklar, final canlı vücut ağırlığı, kazanılan ağırlık, spesifik büyüme oranı, yem dönüşüm oranı, protein etkinlik oranı, sindirilmiş lipid miktarı, tüm vücut lipid yüzdesi ve yağ asidi yüzdelerinde daha yüksek değerlere (p˂0.05) sahipti. Ayçiçek yağı içeren diyetin yağ asidi sindirilebilirliği, diğer diyetlere göre PGPR'nin varlığıyla artış göstermiştir. PGPR içermeyen ayçiçek yağı içeren yemle (S6%L0%) beslenen erkek balıkların sperm kinematik parametreleri (VAP, VCL ve VSL), döllenmiş yumurta yüzdesi ve kuluçka yüzdeleri diğer gruplara göre daha yüksek değerlerde (p˂0.05) olduğu tespit edilmiştir ( p˂0.05). Diğer gruplara göre S0%L6% ve S0%L0%+PGPR gruplarının (p˂0.05) sperm progresif motilite parametreleri (VAP, VCL ve VSL), döllenmiş yumurta koryon çapı, yumurta sarısı çapı ve PGPR içeren yem gruplarının larva uzunlukları diğer gruplara göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p˂0,05). Ayrıca bu gruplara ait embriyolar diğer gruplara göre embriyogenez sürecini daha kısa sürede tamamladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study substantate out to evaluate the influence of feed prepared by using fish oil, sunflower or linseed oil together with emulsifier (E-476) on the growth performance, nutritional benefit and spawning executive of zebrafish and to determine the fatty acids profile. Six diet groups were formed in the 146-day experiment, and 30 zebrafish were used in each group, and the experiment was designed as three replications. Fish, sunflower (S) and linseed (L) oil and PGPR (0.06%) were used to form the control and five experimental diet groups. Control, S6%L0% and S0%L6% feed groups do not contain PGPR, while the remaining Control+PGPR, S6%L0%+PGPR and S0%L6%+PGPR groups contain PGPR. The fish were fed diets that contained PGPR had higher values (p˂0.05) in final live body weight, spesific growth rate, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, digested lipids amount, whole body lipid percentage and fatty acid percentages. Sunflower oil diet fatty acid digestibility enhanced by the presence of PGPR over other diets. While sperm kinematik parameters (VAP, VCL and VSL) of male fish fed with PGPR-free sunflower oil-containing feed (S6%L0%) were higher values (p˂0.05) matched to other groups, the percentage of fertilized eggs and hatching percentages ( p˂0.05) getted. Sperm progressive motility parameters (VAP, VCL, and VSL) of S0%L6% and S0%L0+PGPR groups (p˂0.05) than other groups. Fertilized egg chorion diameter, yolk diameter, and larval length from fish fed PGPR-containing feed groups were significantly greater than the other groups (p˂0.05). In addition, embryos belonging to these groups completed the embryogenesis process in a shorter time compared to other groups.