Umberto Eco'da tamamlanmışlık ve anlam sorunu
Completeness and meaning problem on Umberto Eco
- Tez No: 781227
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eski Çağ'dan beri, ilk olarak Platon ile sistemli bir şekilde ortaya çıkan epistemolojinin temel kavramlardan biri olan“tamamlanmışlık”(entelekya), bilgiyi elde etmede varsayılan zihinsel bir sınırdır. Tezimizde de Eski Çağ'da, ama özellikle bu sınırı kavramsallaştıran Aristoteles ile başlayan epistemolojik süreç ele alınacak, bilimsel gelişmelerle paralel olarak geçirdiği aşamalar incelecektir. Eski Çağ'ın evren anlayışını yıkan sebeplerin ardından klasik fiziğin ortaya çıkışı ve modern felsefeye zemin hazırlayışı, uzunca bir süreçten sonra klasik fizikteki aksaklıkları meydana çıkaran relativite teorisi ve asıl önemlisi onu kökten sarsan kuantum fiziği ile birlikte postmodern felsefeye etkileri, en sonunda da elbette Umberto Eco'nun eserleri“tamamlanmışlık”ekseninde ele alınacaktır. Bununla birlikte tüm bu sürecin“anlam”sorunu üzerine etkileri de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
“Completeness”(Entelechy), one of the basic concepts of epistemology, which emerged systematically with Plato since ancient times, is a mental limit assumed in acquiring knowledge. In our thesis, the epistemological process that started in the Ancient Ages, but especially with Aristotle, who conceptualized this limit, will be discussed, and the stages it went through in paralel with scientific developments will be examined. The emergence of classical physics after the causations that destroyed the perspective of the universe of the Ancient Ages and laying the ground work for Modern Philosophy, the theory of Relativity, which revealed the flaws in classical physics after a long process, and, most importantly, it's influences on Postmodern philosophy to get her with quantum physics, whichs hook it to the root, and finally, of course, Works of Umberto Eco will be discussed on the axis of“completeness”. In addition, the effects of this whole process on the problem of“meaning”will also be examined. KeyWords: Completeness (Entelechy), Subject, Object, Openness, Umberto Eco