Çam kozalagından elde edilen doğal koagulant kullanılarak endüstriyel atıksuların artılması
Treatment of industrial wastewater using natural coagulant obtained from pinecone
  1. Tez No: 781247
  2. Yazar: HAMZA A. A. RAMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED SHADİ S. A. ABUJAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Demir-Çelik Fabrikası atık sularının arıtılmasında bitki bazlı doğal pıhtılaştırıcı olarak çam kozalağı tozunun kullanımı incelenmiştir. Atık sudaki KOİ, toplam askıda katı madde (TKM), amonyak-azot (NH3-N), mangan (Mn), demir (Fe), çinko (Zn), alüminyum (Al) ve nikel (Ni) konsantrasyonları araştırılmıştır. Demir ve çelik endüstriyel atık suyu, pH ve çam kozalağı tozu dozunun pıhtılaşma etkinliğindeki etkisiyle ilgili pıhtılaşma çalışmaları yapmak için bir Orbital çalkalayıcı ve bir flokülasyon cihazı kullanılmıştır. Çam kozalağı tozu ile maksimum Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Askıda Katı Madde (TKM), Amonyum Azotu (NH3-N), mangan (Mn), demir (Fe), çinko (Zn), aluminyum (Al) ve nikel (Ni) uzaklaştırma yüzdeleri, 3 g / L dozunda çam kozalağı tozu kullanılarak doğal pH 8'deki atık su için sırasıyla % 83.33, % 99.00, %83.89, % 86.76, % 93.96, % 89.71, % 73.68 ve % 86.67 olarak tespit edilmiştir. FTIR araştırması, pıhtılaşma sürecine dahil olan çeşitli fonksiyonel grupların varlığını göstermiştir. Çam kozalağı tozunun atıksu arıtımı için doğal bir pıhtılaştırıcı olarak önerilebileceği ve demir ve çelik tesislerinden gelen atık suyun arıtılmasında pıhtılaştırıcı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Utilization of pinecone powder as plant-based natural coagulant in the treatment of iron and steel factory effluent was examined. The concentrations of COD, total suspended solids (TSS), ammonia-nitrogen (NH3-N), manganese (Mn), iron (Fe), zinc (Zn), aluminum (Al), and nickel (Ni) in effluent wastewater were investigated. An Orbital shaker and a flocculation device were used to conduct coagulation studies on the effects of iron and steel industrial effluent, pH, and pinecone powder dose on coagulation efficacy. The maximal COD, TSS, NH3-N, Mn, Fe, Zn, Al, and Ni removal percentages by pinecone powder were 83.33%, 99.00%, 83.89%, 86.76%, 93.96%, 89.71%, 73.68%, and 86.67% for effluent at natural pH 8 using 3 g/1000 L dose, respectively. The FTIR research shown the existence of various functional groups involved in the coagulation process. One may argue that pinecone powder has enormous promise as a natural coagulant for water treatment and that it could be utilized to treat effluent from iron and steel plants.